wederom een sterke stijging van de omzet gerealiseerd. Ook onze organisatie zag zowel het aantal orders als het zakenvolume sterk toenemen, hetgeen leidde tot een vergroting van ons marktaandeel. De reeds in 1977 gesignaleerde toenemende belangstelling voor vastrentende waarden viel ook in 1978 weer te constateren. Met name de door onze organisatie gerealiseerde omzet in pandbrieven steeg aanzienlijk. Het optiebedrijf Na intensieve voorbereiding ging de optiehandel binnen onze organisatie goed van start. Opties worden gezien als een welkome aanvulling van de bestaande beleggingsinstrumenten. De handel in opties heeft zich echter niet geheel volgens de verwachtingen ontwikkeld, mede door een afwachtende houding vanuit het buitenland. Ons marktaandeel is zeer bevredigend. Kapitaalmarkten In 1978 werd een aantal maatregelen getroffen die hebben geleid tot een verdieping van de relaties met institutionele beleggers, tot uitbreiding van onze emissie-activiteiten en tot een betere positie in nationale en internationale emissie-syndicaten. Ter ondersteuning hiervan werden onze activiteiten op het terrein van de interprofessionele obligatie- handel (bonddealing) sterk uitgebreid. De Centrale Rabobank onderhoudt een markt in de door de Rabobankorganisatie uitgegeven obligaties en pandbrieven alsmede in euroguldennotes. Betalingsverkeer Een belangrijk 'produkt' van een bank in de sfeer van de dienstverlening is het betalingsverkeer. Zowel voor de cliënt als voor de bank is het van belang dat alle (distribuerende en collecterende) geldstromen zo snel als mogelijk en accuraat worden afgehandeld. Ter verbetering van de efficiency in het betalingsverkeer worden bij voortduring maatregelen getroffen zowel voor de zakelijke als voor de particuliere relaties. Zo zijn in september 1978 de mogelijkheden in het rekening-courantsysteem ten aanzien van het werken met periodieke opdrachten belangrijk uitgebreid. Een steeds belangrijker wordende categorie betalingen is de incassobetaling. De Bankgiro centrale, waarvan de Rabobank de grootste deelnemer is, kent verschillende systemen van incasso's in het binnenland. In de verslagperiode is in overleg tussen Postgiro en Bankgiro een gestroomlijnde stortings acceptgirokaart ontworpen, zodat circuitover- schrijdende betalingen met deze kaarten in het vervolg sneller verwerkt kunnen worden. Ter aanmoediging van het gebruik van de bankgiro hebben de banken - met toestemming van de minister van economische zaken - een provisietarief voor binnenlandse handelscheques ingevoerd. De achtergrond van deze beslissing is de niet noodzakelijke kosten van het betalingsverkeer te beperken en zoveel mogelijk toe te rekenen aan de kostenveroorzakers. Immers, nu er een efficiënt bankgirosysteem bestaat is er geen reden om betalingen via het arbeidsintensievere handelschequeverkeer te bevorderen. De eurochequekaart wint geleidelijk aan terrein op de - groene - betaalpas. Aan het eind van 1978 bestond ruim 30% van de bijna 1,4 miljoen door onze organisatie uitgereikte passen uit eurocheque- kaarten. Twee jaar geleden bedroeg dit percentage 10. Via de stichting Bevordering Chequeverkeer worden regelmatig verbeteringen aangebracht in het kader van het eurochequeproject. A ssurantiebemiddeling Over 1978 was sprake van een zeer bevredigende groei van de premie-omzet voor schade verzekeringen, terwijl het totaal aan gesloten kapitaal voor levensverzekeringen eveneens aanmerkelijk kon worden uitgebreid. Het totale premie-inkomen overschreed de f 600 miljoen. Bij de reisverzekeringen zette met ruim 30% de krachtige omzetgroei zich voort. De mogelijkheden tot verdieping en verbreding van de verzekeringscontacten met bedrijven werden in het verslagjaar nader uitgewerkt. Hierbij kan onder meer worden gewezen op de in het begin van de verslagperiode tot stand gekomen deelneming door de Centrale Rabobank in Bruns, ten Brink en Co. B.V., Makelaars in Assurantiën en Assuradeurs te Amsterdam. Opvoering van het specialistische niveau van de assurantie-adviseurs door middel van instructie bijeenkomsten en cursussen kreeg bijzondere aandacht. Ter verhoging van de aan de cliënt te bieden service, namen vele bankmedewerkers(sters) deel aan de zogenaamde Basiscursus Verzekeringen. Inmiddels zijn in totaal reeds meer dan 800 bankmedewerkers(sters) in het bezit van het daarbij behorende diploma. Praktisch alle aangesloten banken zijn ingeschreven in één van de registers van tussenpersonen bij de SER. Reizen Op 26 mei 1978 is het 'Vestigingsbesluit Reis- bureaubedrijf 1978' in werking getreden, krachtens welk besluit het verboden is het reisbureaubedrijf uit te oefenen zonder vergunning van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Door deze maatregel van de overheid wordt de kwaliteit van reisbemiddelende instanties bevorderd. De gezamenlijke Rabobanken verkochten in 1978 circa 350 000 (284 000) reizen, 23% meer dan in 1977. De bruto-omzet en de provisie-opbrengsten toonden eveneens een bevredigende toeneming. De Rabobankorganisatie heeft daarmee haar positie 36 Aantal verkochte reizen x1000 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 50 100 150 200 250 300 350 als grootste reisbemiddelende instantie in Nederland versterkt. De groei van de reisbemiddelingsactiviteiten in 1978 geeft aan dat deze vorm van dienstverlening in toenemende mate door de cliënten wordt gewaardeerd. Makelaardij In het verslagjaar is het vestigingsplan van de B V. Centraal Makelaarskantoor (CMK) geheel ten uitvoer gebracht. Dit houdt in dat de werkzaam heden van het CMK uitgevoerd worden via 22 kantoren, waarmee van een vrijwel volledige landelijke dekking sprake is. Rond 80% van de plaatselijke Rabobanken werkt thans samen met het CMK. Projectontwikkeling De Centrale Rabobank heeft in het afgelopen jaar de eerste schreden gezet op het pad van de project ontwikkeling in vastgoed. Deze activiteiten zijn mede bedoeld om voor de plaatselijke Rabobanken de mogelijkheden te verbeteren om, al naargelang de omstandigheden, de dienstverlening aan relaties te kunnen uitbreiden en/of verdiepen. het duidelijkst naar voren in de sector van de consumptieve kredietverlening. Van alle door de Rabobankorganisatie verstrekte persoonlijke leningen en doorlopende kredieten nam De Lage Landen N.V. in 1978 ongeveer een kwart voor haar rekening. De verwachting is dat dit aandeel in de komende jaren verder zal toenemen. Met het oog op een grotere mate van standaardisering en objectivering van de beoordeling van consumptieve kredietaanvragen, heeft De Lage Landen N.V. in samenwerking met de Centrale Rabobank in het najaar van de verslag periode een numeriek kredietbeoordelingssysteem, het zogenaamde credit-score, geïntroduceerd. Dit systeem wordt door De Lage Landen N.V. niet alleen als intern acceptatiehulpmiddel gebruikt, maar ook naar de cliënt toegebracht met het oogmerk duidelijkheid en openheid in de beoordelingscriteria te geven. De Lage Landen N.V. verstrekte in 1978 30 275 posten voor een totaal nettobedrag van f 447 miljoen, te vergelijken met respectievelijk 24 022 posten en f 315 miljoen in 1977. De debiteurenportefeuille nam toe van f 412 miljoen tot f 603 miljoen, exclusief financierings kosten. Mede ten gevolge van de kredietbeperkende maatregelen van De Nederlandsche Bank heeft de verkrapping van de rentemarge zich in 1978 voortgezet. De verplichting tot financiering van de groei boven de toegestane norm met zogenaamde neutrale middelen legde een druk op de rentemarge. Door de grote omloopsnelheid van haar kredietportefeuille kan een financierings maatschappij normaliter haar kredietbehoefte voor een relatief groot deel afdekken met korter lopende, en derhalve onder normale markt omstandigheden minder dure, middelen. Dank zij de beperkte stijging van de kosten werd niettemin een bevredigend resultaat bereikt. De beschikbare winst kwam uit op f 3,3 miljoen, te vergelijken met f 2,1 miljoen over 1977. Financieringsmaatschappij 'De Lage Landen'N. V. De Lage Landen N.V. vervult een aanvullende financieringsbehoefte ten behoeve van de Rabobanken. Zij doet dit zowel op het terrein van de consumptieve kredietverlening als op het terrein van de bedrijfsfinanciering; dit laatste vooral als objectfinancier. De produkten van De Lage Landen N.V. zijn persoonlijke leningen en doorlopende kredieten, huurkoop en leasing, (tweede) hypotheken en overbruggingsfinancieringen. In de afgelopen jaren en in versterkte mate in 1978 heeft de verkrappende interne financieringsruimte, gepaard gaande met de directe kredietbeperking door De Nederlandsche Bank, geleid tot een noodzakelijke prioriteitenstelling in het uitzettingen- beleid van veel Rabobanken. In toenemende mate wordt daarom gebruik gemaakt van de mogelijkheden van De Lage Landen N.V. Dit komt F. Van Lanschot Bankiers De eind 1977 geopende onderhandelingen met Van Lanschot's Beleggingscompagnie B.V., de toenmalige commanditaire vennote van F. Van Lanschot Bankiers, hebben in het verslagjaar geresulteerd in een 25% minderheidsdeelneming van de Centrale Rabobank in het kapitaal van de inmiddels in een N.V. omgezette eerdergenoemde Beleggingscompagnie. Beleggingsfonds van de 7 Ook in het afgelopen jaar is de basiswaarde van een participatie in het Beleggingsfonds van de 7 gedaald. De basiswaarde nam af met f 0,33 (0,50) tot f 8,14. Het aantal participaties nam daaren tegen toe met 0,5 (0,3) miljoen tot 9,4 miljoen. Het totale fondsvermogen steeg per saldo tot f76 miljoen. 37

Jaarverslagen Rabobank | 1978 | | pagina 20