Jaarrekeningen De beschreven ontwikkeling van opbrengsten en kosten resulteerde in 1977 in een brutowinst van f 699 (640) miljoen. Een bedrag van f 235 (221 miljoen is toegevoegd aan de Voorziening voor Bedrijfsrisico's. Na aftrek van belastingen ten bedrage van f 220 (201 miljoen, resteert dan een nettowinst van f244 (218) miljoen. Ten opzichte van 1976 betekent dat een stijging met 1 2 (20) Deze nettowinst wordt in onze organisatie nagenoeg geheel gebruiktter versterking van de reservepositie. Gelet op de omstandigheden waaronder wij in het verslagjaar een ongekend sterke ontwikkeling van met name de kredietvraag hebben verwerkt, achten wij het resultaat bevredigend. Het bedrijf van de Centrale Rabobank Nadat het rekening-couranttegoed dat krachtens interne regelingen door de aangesloten banken bij de centrale bank wordt aangehouden in 1976 met f 91 miljoen was gedaald, vertoonde het in het verslagjaar een krachtig herstel. Het nam toe met f 2 048 miljoen. Die krachtige toeneming was een gevolg van de sterke middelengroei bij de aangesloten banken in relatie tot het feit dat bij het begin van het verslagjaar, anders dan in 1 976, de interne grenzen voor eigen kredietverlening waren bereikt. Van belang is voorts dat onder invloed van de relatief lage geld marktrente het bedrag van door de aangesloten banken aan de centrale bank doorgegeven bankdeposito's in 1977 afnam met f 589 miljoen, te vergelijken met een toeneming van f 566 miljoen in 1976. Het uitzettingenbeleid in 1 977 bij de centrale bank was erop gericht om zoveel als mogelijk ruimte te laten voor kredietverlening aan de private sector door de aangesloten banken en door de Rabohypotheek- bank N.V. Dat heeft geleid tot een sterke toeneming van de uitzettingen op korte termijn, in welke post ook de activiteiten op de eurovalutamarkt tot uitdrukking komen. De groei van de post deelnemingen is vooral veroorzaakt door de eerdergenoemde kapitaal marktactiviteiten ten behoeve van de Rabohypo- theekbank N.V. De rentebaten ondergingen de invloed van de gedurende een groot deel van het jaar lage rente standen op de geld- en kapitaalmarkt. Voorts noopte de kredietbeperking tot de hiervoor beschreven verschuiving naar lager rentende korte uitzettingen. Ondanks een flinke stijging van de provisie opbrengsten nam de rente- en provisiewinst uiteindelijk slechts toe met 4 (19) %totf 525 (505) miljoen. Bij de bedrijfskosten was absoluut gezien sprake van een daling in vergelijking met 1 976. Dit beeld is evenwel vertekend als gevolg van het feit dat in 1976 hieronder een zeer aanzienlijk bedrag ten behoeve van de pensioenvoorzieningen van het personeel van de aangesloten banken was begrepen. De mate waarin de centrale bank kosten doorberekent aan de bij haar aangesloten banken beïnvloedt eveneens het kostenbeeld bij de centrale bank. Ook wanneer de invloed van deze factoren wordt geëlimineerd, is echter sprake van een tot tevredenheid stemmende matiging in het stijgingstempo van de kosten, hetgeen mede kon worden bereikt dankzij een verminderde groei van het personeelsbestand. De rente- en provisiewinst van f 525 (505) miljoen en de bedrijfs kosten van f 244 (269) miljoen leidden tot een bruto winst van f 281 (236) miljoen. Na toevoeging van f75 (60) miljoen aan de Voorziening voor Bedrijfs risico's en na belastingen tot een bedrag van f 87 (73) miljoen resteert een beschikbare winst van f 11 9 (1 03) miljoen. Verdeling van deze winst overeenkomstig het aan de Algemene Vergadering gedane voorstel zal de reserves op f 620 (524) miljoen brengen. Met ons streven naar centralisatie van onze in Utrecht en in Eindhoven werkzame personeelsleden, zijn in het verslagjaar goede vorderingen gemaakt. De nieuw bouw op het terrein naast het huidige hoofdkantoor aan de Fellenoord te Eindhoven voltrekt zich in een hoog tempo. Met het oog op de huisvesting op langere termijn van het hoofdkantoor Utrecht is aan de Croeselaan in het centrum van de stad een bouw terrein van de Nederlandse Spoorwegen in erfpacht verkregen. Binnenkort zal hier worden gestart met de werkzaamheden aan de bouw van een kantoor, hetwelk omstreeks 1982 alle thans over verschillende kantoren in Utrecht verspreide personeelsleden zal moeten huisvesten. Tot dat moment zal reeds vanaf medio 1 978 een voorlopige centralisatie hebben plaatsgevonden in een aangekocht en in een gehuurd deel van het Hoog Catharijnecomplex. Begin 1 977 is het nieuwe districtskantoorte Sittard officieel geopend. Het districtskantoor Zwolle heeft door verhuizing de beschikking gekregen over een aanzienlijk betere accommodatie. Dat geldt eveneens voor de verplaat sing van het vroegere districtskantoor te Rijswijk naar Delft. Aan de personeelsleden en directeuren van onze aangesloten banken, de personeelsleden van de centrale bank alsmede aan de leden van besturen en raden van toezicht zeggen wij bijzondere dank voor hun inzet en toewijding, welke ook dit verslagjaar weer voor de hiervoor geschetste ontwikkeling van onze organisatie van grote betekenis zijn geweest. Met dankbaarheid mogen wij constateren, dat onze organisatie wordt gekenmerkt door in het algemeen goede persoonlijke verhoudingen waarin op constructieve wijze wordt samengewerkt ter verwezenlijking van onze doelstellingen. De Ondernemingsraden van onze organisatie vervullen in dit kader eveneens een gewaardeerde functie. 40 Hierna volgt de gecombineerde jaarrekening van de Rabobankorganisatie alsmede de jaarrekening van de Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Boerenleenbank b.a. In de gecombineerde jaarrekening zijn verwerkt de gegevens van de gezamenlijke aangesloten banken, van de Centrale Rabobank met haar meerderheidsdeel nemingen, van de Rabohypotheekbank n.v. met haar meerderheidsdeelneming, van de Onderlinge Krediet verzekeringsmaatschappij Rabobanken w.a., van de Onderlinge Delcrederemaatschappij Centrale Rabo bank u.a. en de Onderlinge Waarborgmaatschappij Rabobanken w.a. De activa en passiva en de resultaten van de meerder heidsdeelnemingen zijn voor 100% in de gecombineerde jaarrekening opgenomen. Het relatief geringe minderheidsbelang van derden is in de gecombineerde balans opgenomen onder crediteuren, het aan derden toekomende aandeel in het resultaat is in de gecombineerde winst- en verlies rekening in mindering gebracht op de post rente. 41

Jaarverslagen Rabobank | 1977 | | pagina 22