het verslagjaar te zamen met andere banken deel aan de verstrekking van eurovalutakredieten en aan een snel toenemend aantal Eurobond emissies. Overeenkomstig de ter zake gemaakte afspraak met de regering van Suriname is de directievoering van de Landbouwbank N.V. te Paramaribo in 1977 over gegaan in Surinaamse handen. Het aandelenpakket in de Landbouwbank N.V. is overgedragen aan de Republiek Suriname. Te zamen met de zusterorganisaties Andelsbanken (Denemarken), Caisse Nationale de Crédit Agricole (Frankrijk), Deutsche Genossenschaftsbank (West- Duitsland), Genossenschaftliche Zentralbank (Oostenrijk) en OKO Bank (Finland) is in het verslagjaar de UNICO BANKING GROUP opgericht. Met een breed scala van bancaire en overige dienst verlenende activiteiten, zoals import- en export financiering, bedrijfs- en projectfinanciering en internationale kredietverlening, streven de genoemde banken ernaar het dienstbetoon aan de clientèle te intensiveren, gezamenlijk op nieuwe deelmarkten op te treden en de positie op de internationale financiële marktte verstevigen. London Continental Bankers Ltd., waarin de genoemde banken te zamen met enkele andere Europese bankinstellingen deelnemen, blijft een rol vervullen in de verbreding van onze internationale activiteiten. Beurs- en bewaarbedrijf De omzet in het effectenverkeer op de beurs in Amsterdam is in het verslagjaar aanzienlijk toege nomen. Bijzonder groot was de belangstelling voor de obligatiesectoren daarbinnen speciaal in de sfeer van de pandbrieven. Onze organisatie was in staat haar marktaandeel te handhaven. De voorbereiding van de invoering van het giraal effectenverkeer heeft in het afgelopen jaar veel inspanning gekost. In het verslagjaar zijn de activiteiten op het terrein van de binnenlandse en internationale interprofessionele obligatiehandel (bonddealing) aanzienlijk toege nomen. Hierdoor kon ons dienstbetoon aan institu tionele beleggers en aan buitenlandse banken en beleggingsinstellingen worden uitgebreid. De Centrale Rabobank onderhoudt een markt in de door de Rabobankorganisatie uitgegeven obligaties en pandbrieven alsmede in Euroguldennotes. Een nieuw element zal aan de effectenhandel worden toegevoegd wanneer in het voorjaar van 1978 de European Options Exchange met zijn activiteiten van start gaat. De belangstelling voor effecten, met name van kleinere beleggers, kan hierdoor worden gestimuleerd. Emissiebedrijf Evenals in de voorgaande jaren zijn onze emissie activiteiten verder uitgebreid. Voor de in september geplaatste obligatielening van de Centrale Rabobank ten bedrage van f 150 miljoen bleek een brede belangstelling in binnen- en buitenland te bestaan. De afgifte van pandbrieven Rabohypotheekbank N.V. is nominaal verviervoudigd. Alle uitgegeven series hebben notering verkregen op de Amsterdamse beurs. In 1 977 participeerde de centrale bank in 54 binnen landse emissies, waarbij wij 22 maal deel hebben uitgemaakt van de leiding van het emissiesyndicaat. Na jaren van intensieve voorbereiding is in de bank wereld het fiat uitgesproken overeen nieuw emissie- en toewijzingssysteem, voorbereid door de zoge naamde Commissie Van Campen, waarbij onder meer een aanpassing aan internationale gebruiken is gerealiseerd. Betalingsverkeer Sedert begin 1 977 is de onderlinge uitwisseling van bankgiro-opdrachtformulieren door bankinstellingen beëindigd. Nadat betalingsopdrachten door de banken zijn overgetypt, kunnen zij thans automatisch door de Bankgirocentrale worden afgehandeld. Hiermee is een belangrijke voorwaarde vervuld op de weg naar een bijlage-arm betalingsverkeer. Het aloude bankgiro-opdrachtformulier, beter bekend als het 'groentje' dat door de cliënt voor de betalings opdrachten wordt ingevuld, gaat verdwijnen. De banken die deelnemen in de Bankgirocentrale hebben overeenstemming bereikt over een voor het gehele Nederlandse bankwezen te hanteren nieuw opdrachtformulier, dat in mei 1977 door de Bankgiro centrale door middel van een persbericht ook bij het publiek is geïntroduceerd. De gezamenlijke banken zijn in het afgelopen jaar gestart met een reclamecampagne gericht op de particuliere cliënt, om deze meer vertrouwd te maken met de mogelijkheid om de betalingen te regelen via de automatische bankgiro-incasso. Het aantal door onze organisatie uitgegeven betaal- passen en eurochequekaarten bedroeg ultimo 1977 1 299 000 tegen 1 179 000 een jaar eerder. Van deze betaalpassen en eurochequekaarten waren er 450 000 (41 5 000) uitgegeven aan gemachtigden. Eind 1 977 waren door de Rabobanken 289 000 (172 000) eurochequekaarten uitgegeven, waarvan 88 000 (52 000) aan gemachtigden. Het gebruik van betaal- en eurocheques neemt nog steeds sterk toe. In de verslagperiode gebruikten onze cliënten ruim 44 (39) miljoen cheques, hetgeen ten opzichte van 1976 een stijging met 13(12)% betekent. Ultimo 1977 gaven banken in 11 landen euro cheques uit. De Nederlandse banken en spaarbanken hebben besloten met ingang van 1978 geen provisie meer in rekening te brengen voor eurocheques welke door hun cliënten in het buitenland zijn gebruikt. Assurantiebemiddeling De activiteiten van onze organisatie op het terrein van assurantiebemiddeling gaven in het verslagjaar wederom een krachtige groei te zien. Speciaal in de schadeverzekeringssector was sprake van een belangrijke produktietoename. In de sector reisverzekering werd wederom een belangrijke 36 Grafiek 7 x f 1 miljoen 1969 1970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 Premie-omzet verzekeringen 200 300 400 500 omzetstijging gerealiseerd. Voor het eerst werden in het verslagjaar meer dan 1 miljoen vakantiegangers via onze organisatie verzekerd. In 1977 is door de Rabobankorganisatie de mijlpaal van f 500 miljoen premie-omzet bereikt. De assurantie bemiddeling door onze organisatie heeft een krachtige ontwikkeling doorgemaakt. In een tijdsbestek van 8 jaar is de omzet vertwintigvoudigd. Geconstateerd kan worden, dat het publiek vertrouwen heeft in de behartiging van zijn verzekeringszaken door de Rabobank. In totaal staan thans 1 003 Rabobanken ingeschreven in een der registers van tussenpersonen bij de SER; 90 procent van deze banken staan ingeschreven in het A- of B-register. Mede in verband met hettoegenomen belang van de assurantiebemiddeling binnen de Rabobankorga nisatie, is per 1 januari 1978 een Directoraat Verzekeringen gevormd binnen het Werkgebied Aangesloten Banken. Reizen De stijging van de verkoop van pakketreizen zette zich in 1 977 verder voort. In totaal verkochten de Rabobanken rond 275 000 (200 000) reizen, een stijging met bijna 40% ten opzichte van 1 976. Het aandeel van de Rabobankorganisatie in de markt voor vakantiereizen nam toe tot circa 17 procent. Naast de verwachte stijging van de verkoop van auto vakantiereizen en touringcarreizen, viel ook een duidelijke toename van de verkoop van vliegreizen te constateren. De bruto-omzet in guldens, de gemiddelde reissom en de provisie gaven eveneens een aanzienlijke stijging te zien. De bruto-omzet in guldens steeg tot f 135 (90) miljoen, hetgeen 50% meer is dan in 1 976. Deze stijging werd onder meer veroorzaakt door een toename van de gemiddelde reissom tot f 500,-. Ook de verkoop van de ANWB Internationale Reis- en Kredietbrief via onze banken heeft zich in 1 977 gunstig ontwikkeld. Een stijging van 46% werd gerealiseerd. Makelaardij Ultimo 1977 waren 16 kantoren van de B.V. Centraal Makelaarskantoor (C.M.K.), een volledige dochter van de Centrale Rabobank, operationeel. De produktie ontwikkelt zich in totaal volgens verwachting. Daaruit blijkt, dat de operationele kantoren in een behoefte voorzien. In augustus is het CMK overgegaan tot de berekening van het zogenaamde 'eenzijdig tarief'. Waar eerst aan zowel de koper als verkoper courtage in rekening werd gebracht, gebeurt dit thans nog alleen aan de eerste opdrachtgever. Eind 1 977 had 75% van de aangesloten Rabobanken zich gemeld voor deelneming aan het CMK. Financieringsmaatschappij'De Lage Landen' N. V. De bedrijfsomvang van De Lage Landen is in het verslagjaar aanzienlijk toegenomen. Enerzijds steeg de produktie door de invoering van een tweetal nieuwe produkten, te weten het Lage Landen- krediet (doorlopend krediet) en Service Lease. Anderzijds kon schaalvergroting worden bereikt doordatde Rabobanken als belangrijkste tussen personen in toenemende mate De Lage Landen inschakelden. Opvallend is daarbij, dat de groei voor een belangrijk deel gerealiseerd werd in de consumptieve sector met produkten, die ook door de Rabobanken zelf worden gevoerd, zoals de persoonlijke lening en het doorlopend krediet. De invloed van de kredietbeperkende maatregelen vormt hiervoor mede de verklaring. Het aandeel van De Lage Landen in het totaal van de verstrekkingen doorde Rabobankorganisatie in de consumptieve sector is dan ook verder gestegen. In 1 977 werden door De Lage Landen 24 022 posten verstrekt, tegenover 17 173 in 1 976. De totale netto produktie bereikte in het verslagjaar een niveau van f315 miljoen, waardoor de debiteurenportefeuille netto toenam van f 275 miljoen eind 1976 tot f 412 miljoen ultimo 1977. De Lage Landen zag zich gedwongen haar passieve financieringsbeleid mede af te stemmen opde eisen van de directe kredietbeperking. Ondanks de daaruit voortvloeiende druk op de rentabiliteit kan de beschikbare winst ad f 2,1 (1,7) miljoen alleszins bevredigend worden genoemd. Beleggingsfonds van de 7 De opleving van de beursactiviteit heeft slechts betrekkelijk geringe invloed gehad op de belangstelling voor het Beleggingsfonds van de 7. In het verslagjaar nam het aantal participaties toe met 0,3 (0,5) miljoen tot ruim 8,8 miljoen. De basiswaarde is onder invloed van de ongunstige koersontwikkeling op de meeste beurzen gedaald van f 8,96 tot f 8,46. Het totale fondsvermogen daalde daardoor tot f75 miljoen. Sociale en organisatorische aspecten Algemeen De in 1975 ingestelde Subcommissie van de Structuurcommissie heeft in het afgelopen jaar goede 37

Jaarverslagen Rabobank | 1977 | | pagina 20