Aan de Algemene Vergadering Ter voldoening aan het bepaalde in artikel 68 van de statuten van de Coöperatieve Centrale Raiffeisen- Boerenleenbank b.a. wordt u hierbij het verslag over het jaar 1 977 aangeboden. In dit verslag wordt een beeld geschetst van de voornaamste in- en externe ontwikkelingen die in het afgelopen jaar invloed hebben gehad op de economie en op de gang van zaken bij de Centrale Rabobank en de Rabobank- organisatie als geheel. Na de beschouwingen dien aangaande volgen de gecombineerde balans en winst- en verliesrekening van de Rabobankorganisatie, te weten van de aangesloten Rabobanken, de gelieerde instellingen en de Centrale Rabobank met haar meerderheidsdeelnemingen. Van de Centrale Rabobank worden vervolgens een afzonderlijke balans en winst- en verliesrekening gepresenteerd. De toelichting op de onderscheiden jaarstukken is in een geheel bijeengebracht. De in 1976 bereikte zeer sterke groei van het bedrijf van de organisatie heeft zich in 1977 onverminderd voortgezet. Dit ondanks de kredietbeperkende maatregelen van De Nederlandsche Bank. Het balanstotaal van de gehele organisatie is door deze groei def60 miljard gepasseerd. De relatieve stijging van het resultaat is echter, mede onder in vloed van de scher pe concurrentie in het bankwezen en de dientengevolge teruglopende marges, lager geweest dan in 1976. Op 1 8 april 1 977 overleed mr. T. Brouwer, in leven lid van de Raad van Toezicht. De heer Brouwer heeft deze functie vervuld van 1967 tot 1973. In dat jaar werd zijn lidmaatschap van de Raad van Toezicht onder broken in verband met zijn benoeming tot Minister van Landbouw en Visserij. Na korte tijd heeft hij zijn ministerschap om gezondheidsredenen moeten neerleggen. In mei 1974 werd hij wederom benoemd tot lid van de Raad van Toezicht. Wij herdenken in hem een man die door zijn grote kennis en ervaring een belangrijke bijdrage aan de voorspoedige ontwikkeling van de belangen van boeren en tuinders heeft geleverd en die zijn grote capaciteiten in dienst heeft gesteld van onze organisatie. In de op 9 juni 1977 gehouden Algemene Vergadering heeft de heer H. de Jong zijn functie van lid van de Raad van Toezicht neergelegd in verband met het bereikt hebben van de statutaire leeftijdsgrens. De heer de Jong heeft zich gedurende ruim 25 jaar verdienste lijk gemaakt in verschillende functies binnen het coöperatieve kredietwezen. Wij zijn hem daarvoor ten zeerste erkentelijk. In verband met zijn benoeming tot lid van de Raad van Beheer heeft mr. O.W.A. Baron van Verschuer zijn functie als lid en voorzitter van de Raad van Toezicht neergelegd. Tot nieuwe leden van de Raad van Toezicht benoemde de Algemene Vergadering de heren drs. R. Zijlstra, H.J. Kloosterboer en M.P. Zuidgeest. De heren G. Vredeveld en W.K.E. van der Willik werden als zodanig herkozen. Drs. R. Zijlstra werd door de Raad van Toezicht tot zijn voorzitter benoemd. Jhr.mr.dr. O.F.A.H. van Nispen tot Pannerden, lid en plaatsvervangend voorzitter van de Raad van Beheer, heeft zijn functie in verband met het bereikt hebben van de statutaire leeftijdsgrens neergelegd. Door de voorzitter van de Algemene Vergadering werd hem dank gebracht voor zijn inzetten behoeve van het coöperatieve bankwezen, waarvoor hij doorzijn persoonlijke capaciteiten en zijn grote bestuurlijke ervaring van bijzondere betekenis is geweest. Mr. O.W.A. Baron van Verschuer werd gekozen tot lid van de Raad van Beheer. In dit College werd hij vervolgens benoemd tot plaatsvervangend voorzitter. Ir. P.J. Lardinois aanvaardde op 6 januari 1 977 zijn functie als lid en voorzitter van de Hoofddirectie. Drs. R.B.J. van Eldik werd met ingang van 1 februari 1 977 benoemd tot lid van de Hoofddirectie. Voorts werd mr. H.J.A.E.M. Klarenbeek per 1 januari 1 978 benoemd tot lid van de Hoofddirectie. In organisatorisch verband is 1977 een belangrijk jaar geweest. Nadat in 1976 in brede lagen van de organisatie een gedachtenwisseling had plaats gevonden omtrent de structuur van de Rabobank organisatie, zulks op basis van het Structuurrapport 1976, heeft de Algemene Vergadering met algemene stemmen de hiermee samenhangende wijzigingen van statuten en huishoudelijke reglementen aanvaard. Aan een zeer belangrijk en ingewikkeld onderdeel van deze structuur, de financiële verhoudingen binnen de Rabobankorganisatie, heeft een commissie, bestaande uit leden van beheerscolleges en directeuren van aangesloten banken, bijna twee jaar gewerkt. De resultaten van deze diepgaande studie zijn in het voorjaar 1978 door de Structuurcommissie aan de organisatie gepresenteerd. Als uitvloeisel van het Structuurrapport werd voor de eerste keer een beleidsplan behandeld en vastgesteld, dat loopt tot ultimo 1 981De wijze waarop binnen de organisatie de gedachtenvorming ten aanzien van de structuur en het toekomstige beleid hebben plaats gevonden, wettigen het vertrouwen dat aldus ook in de toekomst verder richting kan worden gegeven aan het beleid van de organisatie. 19

Jaarverslagen Rabobank | 1977 | | pagina 11