grafiek 7 x 1000 1972 1973 1974 1975 1976 Assurantiebemiddeling De activiteiten van onze organisatie op het terrein van de assurantiebemiddeling gaven in het verslagjaar wederom een krachtige groei te zien. Speciaal in de levensverzekeringsector was sprake van een zeer sterke produktietoename. Ook op het terrein van de schadeverzekering was de produktiegroei aanzienlijk. In de sector reisverze keringen werd een omzetstijging van niet minder dan 35% gerealiseerd. Samen met de primaire verzekeringsmaatschappijen werden voor een aantal verzekeringsvormen nieuwe voorwaarden gecreëerd. Vrijwel alle aangesloten banken zijn thans ingeschreven als assurantie-tussenpersoon in de SER- registers, waarvan verreweg het grootste gedeelte in de Aen B registers. Eind 1976 waren bij de Rabobanken 760 gespecia liseerde assurantie-adviseurs in dienst, tegen 712 aan het begin van het verslagjaar. De automatisering van de verzekeringsadministratie vindt gestage voortgang. Effecten en syndicaten Mede als gevolg van het in vergelijking met 1975 enigszins opgeklaarde beursklimaat zijn de omzetten in het effectenverkeer zeer aanzienlijk vergroot. De hoge kosten, welke zijn verbonden aan het uitleveren van stukken aan zelfbewaarders, hebben ertoe geleid dat wij, evenals andere bankinstellingen, hiervoor sedert 1 juli 1 976 kosten in rekening brengen. De belangstelling van cliënten en institutionele beleggers voor onze nieuwe activiteit vermogens beheer wijst uit dat met deze dienst wordt voorzien in een behoefte. De emissie-activiteit van onze organi satie kon verder worden uitgebreid. Reizen Circa 2 400 vestigingen van onze organisatie zijn thans ingeschakeld bij de verkoop van reizen. De reeds eerder door de overheid aangekondigde vestigingsbeschikking Reisbureaubedrijven, is op 26 november 1976 in werking getreden. Dat betekent dat vestigingen die niet voor deze datum reeds reizen verkochten, voor deze activiteit in de toekomst zullen moeten beschikken over een vergunning van de Sociaal Economische Raad. Aantal verkochte reizen De groei van het aantal door de Rabobanken verkochte reizen gaat onverminderd voort, hetgeen blijkt uit het feit dat het aantal verkochte reizen (personen) in de afgelopen twee jaar nagenoeg is verdubbeld. In het afgelopen seizoen zijn door onze organisatie ruim 190 000 reizen verkocht, te vergelijken met ruim 145 000 in het seizoen 1975. Met name de animo van het publiek voor de door onze organisatie georgani seerde groepsreizen per touringcar of per schip is boven verwachting gebleken. Het aandeel van de autoreizen in het totale pakket van verkochte reizen is verder toegenomen. Het aandeel van onze organisatie in de markt voor pakketreizen, dat vorig jaar circa 10% beliep, is als gevolg van die sterke groei opnieuw gestegen tot circa 12% in totaal. In het verslagjaar beliep de omzet in guldens ongeveerf 90 miljoen, hetgeen een stijging met circa 38% betekent. Makelaardij De eind 1975 gestarte mogelijkheid om cliënten van dienst te zijn bij transacties in onroerend goed door middel van een samenwerkingsverband met een makelaarskantoor, heeft meer gestalte gekregen. Door het Centraal Makelaarskantoor B.V. zijn inmiddels in tien plaatsen bijkantoren opgericht en bemand, terwijl de oprichting van 10 nieuwe bijkantoren in voorbereiding is. Daarnaast is een bestaand makelaarskantoor Roelofsen De Vries B.V. te Ermelo, in zijn geheel overgenomen. Het streven is er thans op gericht om uiteindelijk medio 1977 tot 22 kantoren te komen. Uit de eerste produktiecijfers van de in 1976 operationeel geworden bijkantoren kan worden afgeleid dat de cliënten deze dienstverlening appreciëren. B etalingsverkeer De samenwerking tussen de banken op het terrein van het girale betalingsverkeer en het chequeverkeer, middels de Bankgirocentrale B.V. en de Stichting Bevordering Chequeverkeer, is in het afgelopen jaar geïntensiveerd. Het girale betalingsverkeer is een nieuwe fase ingegaan toen eind 1976 de uitwisseling van de bank giro-opdracht formulieren tussen de banken werd beëindigd. Hoewel de 'groentjes' nog steeds worden gebruikt als betalingsopdracht, worden deze door de banken op een zodanige wijze overgetypt dat automatische afhandeling via de Bankgirocentrale mogelijk wordt. Omdat het voor een vlotte afhandeling van de betalingsopdrachten noodzakelijk is dat het negencijferige rekeningnummer van de begunstigde wordt vermeld, zijn de banken die deelnemen in de Bankgirocentrale ertoe overgegaan in een reclame campagne de cliënt hierop te attenderen. De hierboven beschreven ontwikkelingen vormen een belangrijke stap op de weg naar een bijlage-arm betalingsverkeer. Het aantal door onze organisatie uitgegeven betaal- passen en eurochequekaarten bedroeg ultimo 1976 1 172 000. Een jaar eerder waren dat er 1 032 000. 36 Van deze passen en kaarten waren er 413 000 (370 000) uitgegeven aan gemachtigden. In de verslagperiode gebruikten onze cliënten circa 39 (35) miljoen betaal- en eurocheques, hetgeen ten opzichte van 1975 een stijging met 12(13)% betekent. De populariteit van de betaalcheque als betaalmiddel blijft zeer groot, hetgeen mede aanleiding is geweest om te besluiten de betaalcheque naast de eurocheque te handhaven. Het aandeel van de eurocheques in het totaal aantal gebruikte cheques is verder toege nomen. De relatief verhoogde belangstelling voor de eurocheque is mede een gevolg van het feit dat sedert 1 januari 1976 de groene betaalcheque in het buitenland niet meer kan worden verzilverd. Van belang is daarbij ook dat sedert eind 1975 een en dezelfde rekeninghouder naast betaalcheques ook eurocheques kan krijgen. Per ultimo 1976 waren door onze organisatie 170 000 eurochequekaarten uitgegeven, waarvan 50 000 aan gemachtigden. Beleggingsfonds van de 7 Als gevolg van het verbeterde beursklimaat onderging de basiswaarde per participatie in het Beleggings fonds van de 7 in het eerste kwartaal nog een aanzienlijke stijging. Daarna is de stemming op de beurs verslechterd, waardoor de basiswaarde ten opzichte van eind 1975 uiteindelijk is toegenomen tot f 8,96 (8,82) Het totale fondsvermogen nam toe tot f76 (71 miljoen per eind 1976. De belangstelling voor het fonds is in 1976 aanmerkelijk geringer geweest dan in 1975; in het verslagjaar werden dan ook per saldo slechts 0,5 (0,8) miljoen participaties geplaatst, waardoor het totaal aantal participaties op 8,54 miljoen kwam. Organisatorische aspecten Algemeen In het afgelopen jaar zijn goede vorderingen gemaakt met het nader concretiseren van de door een commissie uit de aangesloten banken ontwikkelde denkbeelden over structuur en toekomst van onze organisatie. De voorstellen daaromtrent zijn inmiddels op enkele onderdelen na door de organisatie aanvaard. Automatisering Van de circa 11 miljoen rekeningen bij onze organisatie werden er eind 1976 ruim 10 miljoen of meer dan 95% geadministreerd via de computercentra te Zeist en te Eindhoven. Op deze rekeningen werden in 1976 circa 380 miljoen mutaties verwerkt. Daarvoor staan in Zeist twee computers van het type I.B.M. 370/168 ter beschikking, terwijl in de nieuwe computerruimte in het hoofdkantoor te Eindhoven twee computers van het type I.B.M. 370/158 zijn geïnstalleerd. Was tot nu toe het merendeel van de computerconfiguratie op huurbasis in gebruik, per 1 oktober 1976 is overgegaan tot aankoop van de installatie. De huidige computeropstelling is zodanig dat ook bij grote sto ringen de continuïteit in de verwerking verzekerd blijft. In het verslagjaar is een nieuw systeem voor de rekening-courantadministratie ingevoerd. Ter uit breiding van de rekenfaciliteiten voor verschillende activiteiten binnen de centrale bank is in 1976 een time-sharingsysteem geïnstalleerd, het zogenaamde Dec-20-systeem. In de tweede helft van 1976 is gestart met de toepassing van microfilms in plaats van sheets voor de computeroutput; hieraan zal in 1977 aanzienlijke uitbreiding worden gegeven. Voor de deelneming aan het project tot automatisering van het interna tionaal betalingsverkeer, bekend onder de naam SWIFT, is bij de activiteit Buitenland de nodige apparatuur geplaatst. Hoewel de voorbereidingen voor de automatisering van het giraal effectenverkeer werden afgerond, zal de invoering ervan eerst in 1977 plaatsvinden. Dit jaar zal ook een systeem worden ingevoerd voor de geautomatiseerde pensioenadministratie ten behoeve van de personeelsleden van centrale bank en aange sloten banken. De implementatie van het nieuwe systeem voor de spaarbankadministratie zal eveneens in 1977 geschieden. Er bestaat goede hoop dat in 1977 ook de studies met betrekking tot de geharmoniseerde systemen voorde administratie van leningen en eigen rekeningen zullen worden voltooid. Opleiding De opleidingsactiviteiten zijn in het verslagjaar verder uitgebreid en geïntensiveerd. Voor de aan speciale thema's gewijde directeurenconferenties bestond grote belangstelling, evenals door de in gewijzigde vorm voortgezette bestuurdersconferenties. De opleiding van diverse groepen personeelsleden van de centrale bank werd uitgebreid, evenals die voorde aangesloten banken. Met name op het gebied van assurantiebemiddeling, reisbemiddeling, kantoor- beheer en kadercursussen namen de opleidings activiteiten aanzienlijk toe. Aan het zeer uitgebreide scala van opleidingsactiviteiten werd in 1976 in totaal door bijna 10 000 personen uit onze organisatie deel genomen. In toenemende mate wordt in het totale pakket betekenis gehecht aan commerciële aspecten. Voortdurende aandacht wordt eveneens besteed aan managementtraining op verschillende niveaus. Een geheel eigen plaats wordt ingenomen door een project dat beoogt de opleidingsmogelijkheden in de werksituatie zelf te bevorderen. Daartoe werd de produktie van hulpmiddelen van audiovisuele aard intensief ter hand genomen. Veel aandacht wordt daarbij ook gegeven aan vorming van diegenen die binnen de werksituatie bij de aangesloten banken aan deze vorm van opleiding zullen meewerken. Het streven is erop gericht om aan dit project in de komende jaren een aanzienlijke uitbouw te geven. Aangesloten banken en kantoren In het verslagjaar is wederom een aantal fusies tussen aangesloten banken tot stand gebracht. 37

Jaarverslagen Rabobank | 1976 | | pagina 20