Klein is groot groot is klein In de ogen van een muis zijn wij reuzen, in die van een vlo zelfs een provincie, een olifant daarentegen kan ons als dwergen beschouwen. De begrippen 'kleinbedrijf' en 'kleine zelfstandige' zijn dan ook vaak bedrieglijk. Want wie zou kunnen beweren dat daar geen grote dingen worden verricht en belangrijke zaken worden gedaan. De foto's op de volgende pagina's tonen hoezeer elke functie, ieder bedrijf of beroep een eigen gezicht heeft. Een echt menselijk gezicht, een karakter, zo min als de tandarts is de sigarenman op de hoek, de directeur van de drukkerij, de baas van de poffertjestent een naamloze. En het bijzondere van de Rabobank is juist dat ook zulke ondernemers vertrouwen in haar hebben. Het kan niet anders of de liefde moet hier van twee kanten komen. Een lappendeken Onwillekeurig komt zo'n gedachte op. Een lappen deken, die men tegenwoordig 'patchwork' noemt, bestaat uit een groot aantal onderling sterk verschillende stukjes en stukken: vergelijkbaar met de gezamenlijke cliënten uit het midden- en kleinbedrijf, actief op agrarisch, commercieel, industrieel, medisch of ambachtelijk terrein. Bij de Rabobank kent men van elk, van ieder het unieke gezicht en het karakter. Daarop berust het wederzijds vertrouwen. Een kwestie van kennen en herkennen. Zoals bij de sigarenwinkelier: als wij binnenstappen, ligt het merk dat wij roken al op de toonbank, nog voor we iets hebben gevraagd. Zij die in miljoenen denken moeten daar even gevoelig voor zijn als wie met centen, dubbeltjes en guldens rekent en rekening houdt.

Jaarverslagen Rabobank | 1975 | | pagina 6