39 De afschrijvingen gaven een normale toeneming te zien, met een eveneens afnemend stijgingspercentage. Uiteindelijk namen de totale bedrijfskosten toe met 20 (24) procenttotf 1 086 (903) miljoen. Deze stijging is geringer dan in 1974, maar elimineren we bovendien de invloed van de extra kosten in verband met pensioenvoorzieningen uit de gegevens, dan kan van een aanzienlijke beperking van de relatieve kostenstijging worden gesproken. Dat deze in 1974 ingezette tendens in het verslagjaar aanhield achten wij een verheugend teken, vooral nu externe invloeden in het verslagjaar daaraan zeker niet bijdroegen. Mede in het licht van de ook voor de komende jaren te verwachten achterblijvende groei van de rente- en provisiemarge blijft ons streven gericht op een verdere matiging in de relatieve kostenstijgingen ter handhaving van een redelijke rentabiliteit. De beschreven ontwikkeling van opbrengsten en kosten resulteerde voor 1 975 in een brutowinst van f 492 (392) miljoen. Tegen de achtergrond van de economische situatie met verhoudingsgewijs sterk dalende vermogensposities van veel bedrijven is een verdere versterking van de solvabiliteitspositie van de banken een dwingende noodzaak. Dat is de reden waarom een aanzienlijk deel van de brutowinst, namelijk f 139 (1 01miljoen, is toegevoegd aan de Voorziening voor Bedrijfsrisico's. Na belastingen van f172 (143) miljoen, resteert een nettowinst van f 181 (148) miljoen, welke nagenoeg geheel wordt gebruikt ter versterking van het eigen vermogen van onze organisatie. De nettowinst en de toevoeging aan de Voorziening voor Bedrijfsrisico's te zamen bedragen derhalve f 320 (249) miljoen, hetgeen een stijging met 28 (22) procent betekent. In vergelijking met de groei van de bedrijfsomvang betekent dit een overeenkomstige rentabiliteitsontwikkeling als in 1974. Naar onze mening kunnen de resultaten over 1975 alleszins als bevredigend worden gekwalificeerd, ook tegen de achtergrond van de toegenomen financieringsrisico's. Het bedrijf van de Centrale Bank De krachtige groei van de toevertrouwde middelen en de gematigde toeneming van de kredietverlening bij de aangesloten banken hadden tot gevolg dat het tegoed in rekening-courant van de aangesloten banken bij de Centrale Bank in het verslagjaar zeer sterk toenam met f 2 454 miljoen, te vergelijken met een toeneming van f 1 287 miljoen in 1974 en een daling van f 456 miljoen in 1973. Deze sterke stijging was mede een gevolg van de daling van de rente vergoeding voor bankdeposito's. Onder invloed daarvan namen de door de aangesloten banken aan de Centrale Bank doorgegeven deposito's af met f 472 miljoen, tegenover een toeneming met f 386 miljoen in 1974 en f 454 miljoen in 1973. De post crediteuren op de balans van de Centrale Bank nam in het verslagjaar zeer sterk toe. Naast de genoemde groei van het tegoed van de aangesloten banken is dit mede een gevolg van activiteiten op de eurovaluta markt. In samenhang daarmee zijn ook de uitzettingen op korte termijn toegenomen. In de stijging van deze post en van schatkistpapier en effecten komt voorts tot uitdrukking dat de ruime middelentoevloed vanuit de aangesloten banken in overwegende mate is aangewend ter versteviging van de liquiditeits positie. De kredietvraag van de zijde van de grote agrarische coöperaties bewoog zich gedurende het verslagjaar op een verhoudingsgewijs laag niveau. In toenemende mate werden in het verslagjaar andere bedrijven gefinancierd. De ontwikkeling van de bedrijfsresultaten van de Centrale Bank was bevredigend. De achterblijvende ontwikkeling van de rentemarge als gevolg van gedaalde rentestanden werd volledig gecompen seerd door het toegenomen activiteitenniveau. De rente- en provisiewinst gaf dan ook een flinke stijging te zien. De toeneming van de bedrijfskosten was relatief aanmerkelijk minder sterk dan in voorgaande jaren. Bovendien zijn in die stijging verdisconteerd de in het kader van de extra pensioenvoorzieningen en in het kader van de vorming van een acceptabele Voorziening voor Bedrijfsrisico's bij de aangesloten banken sterk verhoogde uitkeringen aan aangesloten banken inzake subsidie- en winstgarantieregelingen. Van de brutowinst ad f 211 (1 50) miljoen wordt f45 (27) miljoen gebruikt ter versterking van de Voorziening voor Bedrijfsrisico's. Na voorziening voor belastingen tot een bedrag van f72 (58) miljoen resteert een winstsaldo van f 94 (65) miljoen. De bestemming hiervan overeenkomstig het aan de Algemene Vergadering gedane voorstel zal de reserves van de Centrale Bank op f 442 (364) miljoen brengen. De huisvesting van de Centrale Bank onderging in het afgelopen jaar een groot aantal wijzigingen. Het tot dusver gehuurde hoofdkantoor aan de Beneluxlaan te Utrecht werd aangekocht. De besluitvorming met betrekking tot het uitbreiden en verbeteren van de computercapaciteit te Eindhoven heeft geleid tot ingrijpende verbouwingen in het hoofdkantoor aan de Fellenoord te Eindhoven, welke in mei 1976 zullen worden voltooid. Het streven om te komen tot een grotere concentratie van de huisvesting van de diverse eenheden van de Centrale Bank heeft geresulteerd in de aankoop van het naast het hoofdkantoor aan de Fellenoord gelegen terrein. Wij verwachten hier in de loop van 1 976 met de nieuwbouw te kunnen starten. Ten behoeve van beurszaken werd een nieuwe ruimte gehuurd in het gebouw van de effectenbeurs te Amsterdam; waardoor ook voor deze activiteit een meer adequate ruimte in Amsterdam ter beschikking kwam. In Alkmaar werd een nieuw districtskantoor in gebruik genomen. In Sittard werd in de onmiddellijke nabijheid van het station een aanvang gemaakt met de bouw van een districtskantoor. 38 Gaarne willen wij onze erkentelijkheid en waardering uitspreken jegens de leden van besturen en raden van toezicht, directeuren en overige personeelsleden van de aangesloten banken en jegens de personeels leden van de Centrale Bank. De hiervoor beschreven goede gang van zaken was mede mogelijk door hun werklust en door hun toewijding aan de belangen van onze coöperatieve bankorganisatie.

Jaarverslagen Rabobank | 1975 | | pagina 21