273.976,35 is door de afwikkeling van diverse posten en het inloopen van rente- achterstand 63.249,14 hooger dan het bedrag, dat wij volgens de normen van het contröle-orgaan dienen te reserveeren ter zake van de onderpanden van leeningen waarvan de rente niet regelmatig binnenkomt. In het afgeloopen jaar verkochten wij voor een bedrag van ƒ35.379,47 meer aan onroerende goederen, dan wij inkochten. Wij stellen U voor dit bedrag te boeken op de reserve voor inkoop van onderpanden. Ons bezit aan onroerende goederen blijft voor 2— te boek staan; op 31 December 1940 was het verhuurd voor 34.348,20. Nadere gegevens hierover vindt U op pagina 19. Het bedrag, waarvoor de bank bij door derden ingekochte onderpanden is betrokken bedroeg 15.520,Overigens is zij niet betrokken bij den eigendom der perceelen, waarop zij gelden op hypotheek heeft verleend. De bedongen periodieke aflossingen op de leeningen komen in het algemeen regelmatig binnen. In totaal werd voor ongeveer 9 der periodieke aflossingen vrijstelling verleend. Onze inspecteurs de Heeren J. Kamps en A. van Popta te ’s Gravenhage, A. M. Joustra te Haarlem, H. E. Wieringa te Naarden en G. Hoogerkamp te Groningen zorgden voor de controle op de voor ons verbonden perceelen en voor het verband met taxateurs, agenten en andere relaties. CONTROLE. De controle op het beheer en de administratie der bank geschiedt: A. door commissarissen en meer speciaal door de commissie van toezicht overeen komstig de statuten. B. door de accountantskantoren A. E. Meyer en J. Hörchner te Amsterdam en Joh. Doornbos te Groningen, waarvan U het resultaat hierachter vindt afgedrukt. C. door het door de vereeniging van directeuren van hypotheekbanken ingestelde contröle-orgaan. D. door de commissie uit de pandbriefhouders ex art. 42 der statuten, wier verslag hierbij gaat. E. door de rijkspostspaarbank overeenkomstig de door haar vastgestelde voor waarden. De balans en winst- en verliesrekening en de bij de wet voorgeschreven toelichting, die wij hierachter laten volgen, hebben gedurende den bij de statuten voorgeschreven termijn ten kantore der bank ter inzage gelegen. RESERVES. De buitengewone reserve nam dit jaar toe met een bedrag van 27.893,46 aan rente. Op de effecten werd in het afgeloopen jaar een koerswinst gemaakt van 86.633,08, voor welk bedrag weder een reserve voor koersverschillen van effecten kan worden ge vormd. De effecten zijn opgenomen naar den beurskoers van 30 December 1940, doch niet hooger dan pari. Conform de wenschen van het contröle-orgaan stellen wij U voor ter zake van de oorlogsschade een reserve te vormen en daarin ten laste van de uitkomsten van dit Jaar te storten een bedrag gelijk aan 10 der hoofdsommen van de leeningen waarvan 6

Jaarverslagen Nederlandsche Hypotheekbank | 1940 | | pagina 8