Aan de Aandeelhouders der Nederlandsche Hypotheekbank N.V. te Veendam. VIJFTIGSTE BOEKJAAR. Overeenkomstig het voorschrift van art. 43 der statuten hebben wij de eer U hierbij aan te bieden het jaarverslag onzer vennootschap over 1940, met balans en winst- en verliesrekening, en een voorstel tot winstverdeeling. De gegevens van de N.V. Eerste Nederlandsche Hypotheekbriefbank, waarvan alle aandeelen in ons bezit zijn, zijn hierin verwerkt. ALGEMEEN OVERZICHT. Den 22en November was het een halve eeuw geleden, dat onze vennootschap werd opgericht. Aan ons aanvankelijk voornemen om ons 50ste jaarverslag, evenals ons 25ste, te doen vergezellen van een jubileumuitgave hebben wij geen gevolg gegeven, doordat ons land in den oorlog werd betrokken. Wel zijn op 30 October 1940, den dag waarop de bank werd opgericht, kransen gelegd op de graven van Dr. D. Bos en Mr. N. F. Wilkens, eerste directeuren en mede-oprichters onzer bank. Het in onze instelling gedurende haar 50-jarig bestaan steeds in zoo ruime mate door pandbriefhouders gestelde vertrouwen bleef ook onder deze omstandigheden onge schokt. De hypotheekrente bewoog zich in de eerste maanden van het jaar op een peil van 43/* 5 doch veel transacties werden in dien tijd niet afgesloten. Na een korte periode van vrijwel algeheele stagnatie in het bedrijf begon zich in de tweede helft van het jaar een levendige handel in onroerende goederen te ontwikkelen, grootendeels met beleggingsdoeleinden. Hierdoor ontvingen wij groote bedragen aan aflossingen, welke aanvankelijk tegen 4*/4%, doch geleidelijk slechts tegen lagere rente konden worden herplaatst. Door den oorlog zijn de onderpanden van 72 leeningen geheel of voor een belang rijk deel verwoest; ons belang daarbij bedroeg 1.567.430, Het ligt voor de hand, dat verschillende debiteuren dezer leeningen in de onmogelijk heid kwamen te verkeeren hun verplichtingen voor rente en aflossing na te komen. Met voldoening vermelden wij daarnaast, dat in 32 gevallen over een bedrag van 758.400, de verschuldigde rente werd voldaan. In 13 van die gevallen bij een bedrag van ƒ358.465, werd bovendien nog de aflossing betaald. Op grond van de terzake uitgevaardigde verordeningen en officieele mededeelingen kan worden aangenomen, dat de schade voor een belangrijk percentage zal worden vergoed. Wij spreken gaarne onze erkentelijkheid uit voor de ijver en toewijding, waarmede onze beambten ook dit jaar hun taak wederom vervulden. PERSONALIA. Tot ons leedwezen moeten wij melding maken van het overlijden van den Heer W. Kakebeeke, sedert de overneming van het bedrijf der Eerste Nederlandsche Hypotheek briefbank commissaris onzer instelling. Wij bewaren aan hem de herinnering van een 3

Jaarverslagen Nederlandsche Hypotheekbank | 1940 | | pagina 5