Aan de Aandeelhouders der Nederlandsche Hypotheekbank N.V. te Veendam. NEGEN EN VEERTIGSTE BOEKJAAR. Overeenkomstig het voorschrift van art. 43 der statuten hebben wij de eer U hierbij aan te bieden het jaarverslag onzer vennootschap over 1939, met balans en winst- en verliesrekening, en een voorstel tot winstverdeeling. De gegevens van de N.V. Eerste Nederlandsche Hypotheekbriefbank, waarvan alle 'aandeelen in ons bezit zijn, zijn hierin verwerkt. ALGEMEEN OVERZICHT. Gedurende het geheele jaar 1939 konden wij ons bedrijf op normale wijze blijven voeren. Slechts in de maand September namen wij, wegens het uitbreken van den oorlog en de niet te overziene directe gevolgen daarvan, een afwachtende houding aan ten opzichte van nieuwe hypotheekaanvragen. Wij mochten er dit jaar in slagen aan onze hypotheekportefeuille weer eenige uit breiding te geven. De hypotheekrente, welke zich in den aanvang van het jaar bewoog tusschen 3]A en 4 is geleidelijk gestegen tot 4% 4% Deze stijging van den rentestand had tot gevolg, dat tegenover de in October uitgelote 3% pandbrieven geen pandbrieven van ditzelfde rentetype konden worden uitgegeven, doch tot het 4 rentetype moest worden overgegaan. Aangezien de met ons samenwerkende Friesch-Groningsche Hypotheekbank voor dezelfde vraag gesteld was, besloten wij tegenover de uitgelote 3% pandbrieven der Nederlandsche, 4 pandbrieven Friesch-Groningsche Hypotheekbank beschikbaar te stellen, van welk aanbod vele houders gebruik hebben gemaakt. Hierdoor werd bereikt, dat ongeveer tweemaal zooveel 4 pandbrieven der Friesch- Groningsche Hypotheekbank werden geplaatst dan wanneer elke instelling afzonderlijk tot uitgifte van 4 pandbrieven zou zijn overgegaan. De gevolgde gedragslijn is aan de courantheid van dit nieuwe fonds sterk ten goede gekomen. Ook; in andere opzichten toonden zich de gunstige gevolgen van deze samenwerking o.a. door de aanmerkelijk lagere onkostenrekening. Gaarne brengen wij hier een woord van dank aan ons personeel voor de groote ijver en toewijding, waarmede het zijn taak vervulde. 3

Jaarverslagen Nederlandsche Hypotheekbank | 1939 | | pagina 5