OVERZICHT DER ACCOUNTANTSCONTROLE. De voornaamste werkzaamheden zijn de volgende: HYPOTHEKEN. Van alle gesloten leeningen worden de dossiers door de accountants nagezien. Daarbij wordt nagegaan of eerste grossen aanwezig zijn, of de bank een eerste inschrijving heeft, of de statutaire bepalingen betreffende overwaarde van het onderpand zijn nagekomen en of de leeningen gesloten zijn op de door de commissie van toezicht goedgekeurde condities. Indien bij gebouwde onderpanden den accountant blijkt dat het onderpand niet geheel voltooid is, wordt er op gelet, dat een voldoend bedrag als depot is ingehouden en dat bij uit betaling hiervan een verklaring van een taxateur of inspecteur aanwezig is. Bij verlenging van bestaande leeningen worden de onderhandsche verlengingsacten gezien. Met behulp van het royementenregister, waarin bij het teekenen der royement-acten geparafeerd wordt door directie en commissie van toezicht, constateeren de accountants dat de saldi der geheel geroyeerde hypotheken zijn afgelost en dat bij de gedeeltelijk geroyeerde inschrijvingen het resteerende onderpand, volgens de taxatie-rapporten, minstens de statutaire overwaarde voor het restant der leening heeft. De accountants gaan na of de op de leeningen verschuldigde renten en de periodieke aflossingen binnenkomen en wat de motiveering van een eventueele afwijking is. Per 30 Juni j.1. werden door de accountants saldobiljetten der leeningen verzonden, welke in een daartoe bestemd couvert rechtstreeks aan hun adres werden teruggezonden. De ontvangen provisiebedragen worden door de accountants vergeleken met de bij hunne controle der hypotheek-dossiers genoteerde condities. PANDBRIEVEN. In het creatieregister wordt van het creëeren van pandbrieven en van geldleeningen ex art. 53' van de statuten een notitie gemaakt, onderteekend door degenen die de betrokken pandbrieven en obligaties teekenden. De accountants constateeren of de in bedoeld register voorkomende pandbrieven in de administratie zijn verantwoord. Voorts is een accountant bij de Vernietiging van pandbrieven aanwezig. De in de registers van ingekochte en verkochte pandbrieven geboekte koerswinsten en koersverliezen gaan de accountants na aan de hand van de vastgestelde koersen van in- en verkoop; bovendien wordt de bijberekende rente door hen nagerekend. De aanwezige pand brievenportefeuille vergelijken zij op ongezette tijden met de administratie. De betaalde coupons worden halfjaarlijks door de accountants vergeleken met de door hen bijgehouden contróleregisters. KAS. De kasboeken worden door de accountants geregeld vergeleken met de bescheiden. BANKIERS EN AGENTEN. De saldi van bankiers en agenten worden halfjaarlijks gecontroleerd met behulp van de ontvangen rekeningen-courant of saldobiljetten. EFFECTEN. De aanwezigheid der effecten ten kantore of in bewaargeving wordt door de accountants halfjaarlijks gecontroleerd, evenals de verantwoording der coupons daarvan. ONKOSTEN. Van alle onkosten worden den accountants bescheiden overgelegd. Van hunne werkzaamheden en de resultaten daarvan brengen de accountants een uit voerig rapport uit aan de commissarissen.

Jaarverslagen Nederlandsche Hypotheekbank | 1939 | | pagina 16