benevens van 5 gevallen, waarin op ons advies door den debiteur vrijwillig tot verkoop werd overgegaan, geven wij op pagina 18. De hierbij geleden verliezen bedroegen 13.838,72, terwijl aan executiekosten een bedrag van 266,84 moest worden betaald. In het afgeloopen jaar kochten wij voor een bedrag- van 114.826,45 meer aan onroerende goederen in, dan wij verkochten. Wij stellen U voor dit bedrag af te schrijven, waardoor de in ons bezit zijnde onroerende goederen voor ƒ2,te boek komen te staan. U vindt op pagina 19 nadere gegevens hiervan. Het bedrag, waarvoor de Bank bij door derden ingekochte onderpanden is betrokken, bedroeg 15.826,67. Overigens is zij niet betrokken bij den eigendom der perceelen, waarop zij gelden op hypotheek heeft verleend. De bedongen periodieke aflossingen op de leeningen komen in het algemeen regel matig binnen. In totaal werd voor ongeveer 10,79 der periodieke aflossingen vrijstelling verleend. Onze Inspecteurs de Heeren J. Kamps en A. van Popta te ’s Gravenhage, A. M. Joustra te Haarlem, H. E. Wieringa te Naarden en G. Hoogerkamp te Groningen zorgden voor de controle op de voor ons verbonden perceelen en het verband met taxateurs, agenten en andere relaties. CONTROLE. De controle op het beheer en de administratie der bank geschiedt: A. door commissarissen en meer speciaal door de commissie van toezicht overeen komstig de statuten. B. door de accountantskantoren A. E. Meyer en J. Hörchner te Amsterdam en Joh. Doornbos te Groningen, waarvan U het resultaat hierachter vindt afgedrukt. C. door het door de vereeniging van directeuren van hypotheekbanken ingestelde contröleorgaan onder voorzitterschap van den Heer Mr. J. Donner, lid van den Hoogen Raad der Nederlanden en Oud-minister van Justitie. D. door de commissie uit de pandbriefhouders ex art. 42 der statuten, wier verslag hierbij gaat. E. door de Rijkspostspaarbank overeenkomstig de door haar vastgestelde voor waarden. De balans en winst- en verliesrekening en de bij de wet voorgeschreven toelichting, die wij hierachter laten volgen, hebben gedurende den bij de statuten voorgeschreven termijn ten kantore der bank ter inzage gelegen. RESERVES. Evenals vorige jaren wordt de rente van de buitengewone- en van de dividendreserve bijgeschreven. De extra-reserve wordt met 100.000,gedoteerd. De koerswinst op onze effecten, dit jaar bedragende 12.158,15, wordt evenals vorige jaren gereserveerd op de daarvoor bestemde koersrekening. De effecten zijn gewaardeerd naar den beurskoers van 30 December 1938, doch niet hooger dan 100 6

Jaarverslagen Nederlandsche Hypotheekbank | 1938 | | pagina 8