Aan de Aandeelhouders der Nederlandsche Hypotheekbank N.V. te Veendam. ACHT EN VEERTIGSTE BOEKJAAR. Overeenkomstig het voorschrift van art. 43 der statuten hebben wij de eer U hierbij aan te bieden het jaarverslag onzer vennootschap over 1938, met balans en winst- en verliesrekening, en een voorstel tot winstverdeeling. De gegevens van de N.V. Eerste Nederlandsche Hypotheekbriefbank, waarvan alle aandeelen in ons bezit zijn, zijn hierin verwerkt. ALGEMEEN OVERZICHT. De gunstige verwachtingen, welke wij hadden van de in 1937 verkregen volledige samenwerking met de Friesch-Groningsche Hypotheekbank N.V. zijn in het afgeloopen jaar ten volle verwezenlijkt. De doelmatiger organisatie van ons bedrijf bracht een nauwer contact met de hypotheekrelaties tot stand en stelde ons in staat het hoofd te bieden aan de scherpe concurrentie bij het uitzetten van gelden onder eerste hypothecair verband, zoodat het mogelijk was voor beide instellingen een bedrag van ƒ18.372.625,aan leeningen af te sluiten, ongeacht de vele verlengingen van bestaande posten. Tevens konden wij een meer intensieve controle op onze hypotheken uitoefenen en verschillende leeningen saneeren, hetgeen blijkt uit de aanmerkelijk verminderde rente- achterstand bij beide instellingen. De bedrijvigheid was op het gebied der pandbrieven niet minder groot dan op dat der hypotheken. Wij slaagden er in binnen betrekkelijk korten tijd van beide banken de algeheele conversie van de 4 pandbrieven waarvan bij de Nederlandsche op 1 Januari 1938 nog een bedrag van 46.256.250,uitstond te voltooien en deze te vervangen aanvankelijk door 3x/2 en later eveneens door 33* 1/2 pandbrieven. In verband met de uitbreiding van werkzaamheden aan ons kantoor te den Haag gegeven, werd het pand Lange Vijverberg 9 verbouwd en naar de verhoogde eischen ingericht; de kosten van een en ander zijn uit de winst afgeschreven. Voor onze beambten is het wederom een druk jaar geweest. Wij spreken onze erkentelijkheid uit voor de ijver en toewijding, waarmede zij hun taak hebben vervuld. STATUTENWIJZIGING. Ter vereenvoudiging van onze administratie brachten wij onze statuten in overeen stemming met die van de Friesch-Groningsche; de benoodigde ministerieele verklaring van geen bezwaar werd 30 December op het concept der akte van wijziging verkregen, waarna de akte 13 Januari 1939 ten overstaan van den notaris W. Boer te Veendam werd gepasseerd. PERSONALIA. In het afgeloopen jaar hadden wij het overlijden te betreuren van den Heer Mr. Dr. I. A. van Royen, mede-oprichter en commissaris van de Friesch-Groningsche Hypotheek bank N.V., en na de samenwerking van beide banken eveneens benoemd tot commissaris van onze instelling. 3

Jaarverslagen Nederlandsche Hypotheekbank | 1938 | | pagina 5