worden overgegaan tot uitgifte van 4 pandbrieven, aanvankelijk tegen 100!4 en na 3 November tegen IOOV2 Deze verkoop nam een zoodanigen omvang aan, dat op 16 November de afgifte van 4 pandbrieven werd gestaakt, behalve bij inwisseling van aflosbaar gestelde 41/2 pandbrieven. Van dien datum af werden overigens nog slechts 3 Zz pandbrieven beschikbaar gesteld, aanvankelijk tegen een koers van 99 Inmiddels waren wij op 29 October, 10 November en 30 November overgegaan tot de aflosbaarstelling van de A/2 pandbrieven groot 1000.— Serie D1 nos. 1—17000, welke omgewisseld kon* den worden in 4 pandbrieven, aanvankelijk tegen 100 en daarna tegen 100/2 Aangezien het zich liet aanzien, dat op den duur tegen de nog aflosbaar te stellen 4/2 pandbrieven alleen nog 4 pandbrieven tegen hoogeren koers dan IOO/2 of slechts 3/z pandbrieven zouden worden verkrijgbaar gesteld, openden wij op 30 November de gelegenheid voor houders van 41/2 pand* brieven deze vrijwillig om te ruilen in 4 k IOO/2 In totaal werd in deze 2/z maand voor 19.154.700.aan 4 pandbrieven geplaatst. Het is opmerkelijk te constateeren, dat het voornemen der Regeering om door wettel ijken dwang de pandbrief rente tot 4 te verlagen destijds een algemeenen drang tot verkoop en een daling der koersen veroorzaakte en dat thans het voorstel van ons om vrijwillig te converteeren ten gevolge had, dat houders van pandbrieven tot bedragen van vele millioenen hiervan gaarne gebruik maakten. Ook de markt van onroerende goederen vertoonde een geheel ander beeld. Vóór de depreciatie van den gulden veroorzaakte de voortdurend verder gaande verlaging van de huren en van de bouwkosten een naar verhouding nog grootere daling van de koopprijzen van onroerende goederen; de kooplust bij publieke veiling ontbrak vrijwel geheel en al. Na de depreciatie vertoonden de bouwkosten een sterk stijgenden tendenz, zoodat mien ook geen verdere vergrooting van het woningoverschot en dienten* gevolge een verdere inzakking der prijzen meer behoefde te vreezen. Weliswaar toonden de huren geen neiging tot stijgen, doch men had de verwachting dat de daling geleidelijk tot staan zou komen, zoodat de verhou* ding tusschen koopprijzen en huuropbrengsten weder gunstiger werd. De verstarring van de hypotheekmarkt maakte plaats voor een buitengewoon ruim aanbod van hypothecaire gelden tegen lagere rente. Door de snel doorgevoerde conversie van onze hooger rentende pand* brieven hopen wij aan den teruggang der hypotheekrente het hoofd te kunnen bieden. De leden van ons personeel werden door de omvangrijke aan de conversie verbonden werkzaamheden zwaar belast. Gaarne brengen wij hun een woord van bijzonderen dank voor hun grooten ijver en toewijding, evenals aan onze agenten en verdere relaties. 6

Jaarverslagen Nederlandsche Hypotheekbank | 1936 | | pagina 6