Gedurende 1932 zijn wegens het eindigen van den leeningstermijn gecon» tinueerd 354 leeningen tot een bedrag van ƒ2.776.125. Voor de verdeeling van de zoowel bij de Nederlandsche als bij de Brief» bank uitstaande leeningen, alsmede van de in 1932 gesloten leeningen, verwijzen wij U naar bijlage A op pag. 3032 van dit verslag. De gemiddelde rente der ultimo December 1932 uitstaande leeningen be» draagt 5.217 tegen 5.175 in 1931. Onder de leeningen welke uitstonden, waren er dit jaar 35 bij welke wij gebruik moesten maken van onze rechten krachtens art. 1223 B. W., en wel in 33 gevallen wegens faillissement en wanbetaling en in 2 gevallen wegens inbeslagneming. De opbrengsten waren steeds voldoende om daarop onze vorderingen te verhalen, behoudens in enkele gevallen eenige achterstallige rente of kosten; wel waren wij bij eenige veilingen genoodzaakt eerst het onderpand zelf in te koopen, doch wij mochten er steeds in slagen deze panden na korten tijd weder zonder verlies van de hand te doen. In het hierachter onder bijlage C op pag. 3334 opgenomen overzicht der executieveilingen vermelden wij in die gevallen de koopprijzen, waarvoor bedoelde panden aan derden zijn verkocht. Echter hebben wij in één geval, waarin onze debiteur was overleden en zijn erfenis onder het voorrecht van boedelbeschrijving was aanvaard, ter voor» koming van een zeer waarschijnlijk grooter verlies het onderpand van de erfgenamen overgenomen en uit de hand weder voor een iets lageren prijs aan derden verkocht. Het hierbij geleden verlies is opgenomen onder de op de Winst» en Verliesrekening voorkomende post „Executierekening” ad ƒ8.409.24. Het in ons vorig verslag vermelde bedrag van 16.283.33, waarvoor de Bank als belanghebbende nog bij onderpanden was betrokken, is in dit jaar verminderd tot 5.600. Overigens is de Bank niet door middel van zoogenaamde stroppenmaat» schappijen of anderszins betrokken bij panden waarop zij hypotheek heeft verstrekt. De vroeger ingekochte onderpanden zijn voor ƒ1.op debalans blijven staan. Naast het bovengenoemde overzicht onder bijlage C opgenomen, geven wij op pag. 3537 onder bijlage D een staat van de prijzen die werden besteed voor in den loop van dit jaar vrijwillig verkochte onderpanden. Behalve door onze taxateurs worden de aangeboden onderpanden in den regel ook opgenomen door onze Inspecteurs de Heeren J. Kamps te ’s»Graven» hage, A. M. Joustra te Haarlem en G. Hoogerkamp te Veendam, die tevens een nauwkeurige controle houden over den staat van onderhoud van de ver» bonden perceelen. Van de vervallen renten en aflossingen stond op 31 December 1932 nog open 21.025.04, t.w.: 14.343.21 aan aflossingen en 6.681.83 aan rente. Deze bedragen komen op de balans voor onder het hoofd Hypotheek» debiteuren. Bij het afdrukken van dit verslag stond nog slechts open 5.972.62. 8

Jaarverslagen Nederlandsche Hypotheekbank | 1932 | | pagina 10