beurs, waar zich in overeenstemming met den gewijzigden rentestand de koersen konden vormen. Op deze wijze konden wij koersexcessen, welke zich in een dergelijke crisis herhaaldelijk voordoen, door ingrijpen onzerzijds gemakkelijk voorkomen, zonder onze liquiditeit in gevaar te brengen. Hierdoor waren onze pandbriefhouders steeds in de gelegenheid zich des« gewenscht van hun stukken te ontdoen tegen de hoogste koersen, welke onder de gegeven omstandigheden voor de best geclasseerde fondsen in het algemeen te bedingen waren, en konden wij onze verplichtingen ten aanzien van reeds toegezegde leeningen zonder bezwaar nakomen. Omstreeks November keerde het vertrouwen weder eenigszins terug en kon onze Bank door uitgifte van 5 pandbrieven op bescheiden schaal weder gelden beschikbaar stellen voor het afsluiten van hypotheken, waarvoor de rente inmiddels tot 5% was gestegen. De betaling van rente en aflossing vond op normale wijze plaats; op 31 December 1931 was nog slechts een bedrag van 7.343.66 achterstallig. Even« als het vorig jaar werd in dezen slechts in betrekkelijk geringe mate de nadeelige invloed van de landbouwcrisis ondervonden als gevolg van het reeds in het vorig verslag gememoreerde feit, dat gedurende de laatste jaren ons belang bij landelijke onderpanden is teruggegaan van 25 in 1917 tot 7 thans, zoodat de hooge landprijzen der jaren vóór de tegenwoordige inzinking meestal niet tot basis der taxatie hebben gediend. Het aantal executies bedroeg 16 tegen 15 in 1930. Hierbij werden geen ver« liezen geleden. Voorzoover in een enkel geval, ter voorkoming van verlies, tot inkoop van het verbonden onderpand werd overgegaan, werden de betrokken bedragen te allen overvloede geheel uit de winst afgeschreven, zoodat onze ingekochte onderpanden weder met 1.op de balans voorkomen. De bedrijfsuitkomsten zijn alleszins bevredigend. Zij laten toe het koers« verlies ten bedrage van 133.938.78, geleden op het in effecten belegde gedeelte der reserves geheel af te schrijven en vervolgens een zoodanige dotatie aan die reserves te doen, dat zij in totaal nog met 131.993.71 toenemen. Het dividend kan dan op 21 worden bepaald. In de bijlagen op bl. 30 en volgende zijn alle gegevens betreffende onze bedrijven op de gebruikelijke wijze verwerkt. Gaarne brengen wij een woord van dank aan onze Agenten en verdere relaties voor hun medewerking en aan ons Personeel voor zijn groote ijver en toewijding. KAPITAAL. Het geplaatst maatschappelijk kapitaal bedraagt 5.750.000.waarvan 4.000.000.met 20 verplichte storting en 1.750.000.met 10 verplichte storting (Serie B). 178 Aandeelen, zijnde de nummers onder bijlage M op pag. 62 vermeld, zijn volgestort, terwijl de 5572 niet«volgestorte zijn verdeeld over 1182 aandeelhou« ders als aangegeven onder bijlagen K en L op pag. 4661. 6

Jaarverslagen Nederlandsche Hypotheekbank | 1931 | | pagina 8