Aan Heeren Commissarissen der N.V. Nederlandsche Hypotheekbank te Veendam. Mijne Heeren! Ter voldoening aan het voorschrift van artikel 39 der Statuten hebben wij de eer U hierbij aan te bieden het verslag, behelzende de verrichtingen onzer Vennootschap over het jaar 1928, met Balans en Winst- en Verliesrekening. De Raad van Toezicht onderging dit jaar wijziging. De heer H. Bosscher Jr., die sedert de oprichting onafgebroken in dien Raad zitting had en wiens medewerking voor de goede ontwikkeling van de bank door ons hoog wordt aangeslagen, moest om gezondheidsredenen als zoodanig bedanken. Van harte wenschen wij dat zijn gezondheidstoestand hem eerlang weer zal veroorloven zich voor de neergelegde functie beschikbaar te stellen. Wij stellen het zeer op prijs dat de Heer Jhr. Mr. D. R. de Marees van Swinderen bereid werd gevonden de opengevallen plaats te vervullen. ALGEMEEN OVERZICHT. In het afgeloopen jaar bedroeg de hypotheekrente aanvankelijk 5 %i doch steeg geleidelijk tot 574 Onze debiteuren voldeden geregeld aan hunne verplichtingen. Het aantal .executies was dit jaar 21; verliezen werden daarbij niet geleden. Van de ingekochte onderpanden zijn 2 weder met winst verkocht. De overige ingekochte onderpanden staan voor ƒ1.op de balans. De plaatsing onzer 472% pandbrieven leed aanvankelijk onder den invloed van het faillissement der Veendammer Hypotheekbank, waarmede onze instelling o.a. blijkens ons door Heeren Curatoren doorgezonden brieven veel meer verward werd, dan wij op grond van onze veelvuldige waarschuwingen hadden mogen verwachten. Nadat echter, dank zij de door ons zeer gewaardeerde medewerking van Commis- sionnairs in Effecten en van onze Agenten, de verwarring vrijwel had opgehouden, nam de vraag naar onze pandbrieven weder toe, zoodat in totaal aan 4Y2 pandbrieven een bedrag van ƒ6.319.600.werd geplaatst. Op den koers van uitgifte had het gebeurde geen invloed; deze bleef onveranderd 9972%- Overeenkomstig onze steeds gevolgde gewoonte namen wij ook dit jaar alle aangeboden pandbrieven op de gebruikelijke wijze terug. De netto-vooruitgang aan pandbrieven beliep in totaal ƒ3.126.800. Evenals vorige jaren wordt het belangrijke bedrag aan zegelkosten en disagio, 6

Jaarverslagen Nederlandsche Hypotheekbank | 1928 | | pagina 33