Aan Heeren Commissarissen der Nederlandsche Hypotheekbank te Veendam. Mijne Heeren! Ter voldoening aan het voorschrift van art. 39 der Statuten hebben wij de eer U hierbij aan te bieden het verslag, behelzende de verrichtingen onzer vennootschap over het jaar 1927, met Balans en Winst- en Verliesrekening. ALGEMEEN OVERZICHT. In het afgeloopen boekjaar bleef de hypotheekrente op 5 57* terwijl voor de leeningen tot kleine bedragen (beneden 5000.iets hoogere rente gevraagd moest worden, teneinde de administratiekosten, die voor elke leening gelijk zijn, te kunnen dekken. Onze debiteuren voldeden zeer geregeld aan hunne verplichtingen. Het aantal executies was in dit jaar slechts 15 tegen 37 in het vorige jaar; verliezen werden daarbij niet geleden en evenmin behoefde tot inkoopen te worden overgegaan. De vraag naar onze 41/2°/o pandbrieven, waarvan de koersen van uitgifte afwisselden tusschen 99% en 100 was'buitengewoon groot, zoodat voor een bedrag van ƒ8.349.900.aan 472% pandbrieven kon worden geplaatst, waardoor na aftrek van het aanzienlijk bedrag aan uitgelote pandbrieven ad ƒ3.228.850.en teruggekochte pandbrieven ad ƒ1.180.000.— de vooruitgang in totaal ƒ3.941.050.— bedraagt. Overeenkomstig onze steeds gevolgde gewoonte namen wij ook dit jaar alle ten inkoop aangeboden pandbrieven terug tegen koersen 72% beneden die van uitgifte op den dag der aanbieding of, voorzoover het aangeboden type in 1927 niet werd uitgegeven, tegen vastgestelde koersen van inkoop. De bedrijfsuitkomsten zijn wederom zeer gunstig en stellen ons in staat om het belangrijke bedrag aan disagio en zegelkosten van ƒ128.931.72, verbonden aan vorengenoemde groote plaatsing, uit de winst van dit boekjaar geheel af te schrijven. Gaarne brengen wij een woord van dank aan onze Agenten en verdere relaties voor hun medewerking en aan ons Personeel voor zijn grooten ijver en toewijding. Met oprechten weemoed gedenken wij hierbij een onzer trouwe medewerkers, wijlen den Heer W. H. Tiers, Procuratiehouder aan ons kantoor Amsterdam, aan wiens werkzaam leven de dood plotseling een al te vroeg einde maakte. 6

Jaarverslagen Nederlandsche Hypotheekbank | 1927 | | pagina 8