OVERZICHT DER ACCOUNTANTSCONTROLE. De voornaamste werkzaamheden zijn de volgende: Hypotheken. Van alle in het afgeloopen jaar gesloten leeningen worden de dossiers door de accountants nagezien. Er wordt geconstateerd dat eerste grossen aanwezig zijn, dat de Bank een eerste inschrijving heeft, dat de statutaire bepalingen betreffende overwaarde van het onderpand worden nagekomen, dat de leeningen gesloten zijn op de door den Raad van Toezicht goedgekeurde condities. Bij gedeeltelijke voltooiing van gebouwde onderpanden wordt er op gelet, dat een voldoend bedrag als depót wordt ingehouden en dat bij uitbetaling hiervan een verklaring van den taxateur aanwezig is. Bij verlenging van bestaande leeningen worden de onderhandsche verlengingsacten gezien. Met behulp van het royementenregister, waarin bij het teekenen der royement-acten geparafeerd wordt door Directie en Raad van Toezicht, constateeren de accountants dat de saldi der geheel geroyeerde hypo theken zijn afgelost en dat bij de gedeeltelijk geroyeerde inschrijvingen het resteerende onderpand volgens de taxatie-rapporten minstens de statutaire overwaarde voor het restant der leening heeft. De geregelde periodieke aflossingen worden door de accountants gecontroleerd met behulp van te hunnen kantore bijgewerkte en bewaarde controle-registers, waarin de aflossingscondities voor elke leening zijn vermeld. Bij afwijkingen wordt de motiveering ervan door hen onderzocht. Jaarlijks worden door de accountants saldo-biljetten der leeningen verzonden, welke in daartoe bestemd couvert rechtstreeks aan hun adres worden teruggezonden. Op de inkomst van het bedrag der verschenen interest op de leeningen oefenen de accountants controle uit door vergelijking van het ontvangen bedrag met dat hunner berekeningen in totalen. De ontvangen provisie-bedragen worden door de accountants vergeleken met de bij hunne controle der acten genoteerde condities. Pandbrieven. Van het bedrag der gecreëerde pandbrieven krijgen de accountants bij teekening rechtstreeks mededeeling van 2 Commissarissen, terwijl zij bij de vernietiging van pandbrieven tegenwoordig zijn. De in de registers van ingekochte en verkochte pandbrieven geboekte koerswinsten en koersverliezen gaan zij na aan de hand van de vastgestelde koêrsen van in- en verkoop; bovendien wordt de bijberekende rente door hen nagerekend. De aanwezige pandbrievenportefeuille vergelijken zij op ongezette tijden met de administratie. De betaalde coupons worden halfjaarlijks ten kantore van de accountants vergeleken met door hen bijgehouden controleregisters. Kas. Maandelijks wordt door de accountants het kasboek vergeleken met de bescheiden. Bankiers en Agenten. De saldi van bankiers en agenten worden halfjaarlijks gecontroleerd met behulp van saldobiljetten. Effecten. De aanwezigheid der effecten ten kantore of in bewaargeving wordt door de accountants halfjaarlijks gecontroleerd evenals verantwoording der coupons daarvan. Onkosten. Van alle onkosten worden aan de accountants bescheiden overgelegd. Van hunne werkzaamheden en de resultaten daarvan brengen de accountants jaarlijks een uitvoerig rapport uit aan de Commissarissen. 21

Jaarverslagen Nederlandsche Hypotheekbank | 1924 | | pagina 22