OVERZICHT DER ACCOUNTANTSCONTROLE. Van alle in het afgeloopen jaar gesloten leeningen worden de dossiers door den accountant nagezien. Er wordt geconstateerd dat eerste grossen aanwezig zijn, dat de Bank een eerste inschrijving heeft, dat de statutaire bepalingen betreffende overwaarde van het onderpand worden nagekomen, dat de leeningen gesloten zijn op de door den Raad van Toezicht goedgekeurde condities. Bij gedeeltelijke voltooiing van gebouwde onderpanden wordt er op gelet, dat een voldoend bedrag als depot wordt ingehouden, en dat bij uitbetaling hiervan een verklaring van den taxateur aanwezig is. Bij verlenging van bestaande leeningen worden de onderhandsche verlengingsacten gezien. Met behulp van het royementenregister, waarin bij het teekenen der royement-acten geparafeerd wordt door Directie en Raad van Toezicht, constateert de accountant dat de saldi der geheel geroyeerde hypotheken zijn afgelost en dat bij de gedeeltelijk geroyeerde inschrijvingen het resteerende onderpand volgens de taxatie- rapporten minstens de statutaire overwaarde voor het restant der leening heeft. De geregelde periodieke aflossingen worden door den accountant gecontroleerd mét behulp van te zijnen kantore bijgewerkte en bewaarde controle-registers, waarin de aflossingscondities voor elke leening zijn vermeld. Bij afwijkingen wordt de motiveering ervan door hem onderzocht. Jaarlijks worden door den accountant saldo-biljetten der leeningen verzonden, welke in daartoe bestemd couvert rechtstreeks aan zijn adres worden teruggezonden. Op de inkomst van het bedrag der te vorderen interest op de leeningen oefent de accountant controle uit door vergelijking van het ontvangen bedrag met dat zijner berekeningen in totalen. De ontvangen provisie-bedragen worden door den accountant vergeleken met de bij zijn controle der acten genoteerde condities. Van het bedrag der gecreëerde pandbrieven krijgt de accountant bij teekening rechtstreeks mededeeling van den Raad van Toezicht, terwijl hij bij de vernietiging van pandbrieven tegenwoordig is. De boekingen in de registers van ingekochte en verkochte pandbrieven gaat hij na door vergelijking van de geboekte koerswinsten en -verliezen met de vastgestelde koersen van in- en verkoop en door narekening der renteberekening, terwijl de volgens de boeken aanwezige voorraad op ongezette tijden door hem met de aanwezige pandbrieven wordt gecontroleerd. De betaalde coupons worden halfjaarlijks ten kantore van den accountant vergeleken met door hem bijgehouden controleregisters. Maandelijks wordt door den accountant het kasboek vergeleken met de bescheiden. De saldi van bankiers en agenten worden halfjaarlijks gecontroleerd met behulp van saldobiljetten. EFFECTEN. De aanwezigheid der effecten ten kantore of in bewaargeving wordt door den accountant halfjaarlijks gecontroleerd evenals verantwoording der coupons daarvan. Van alle onkosten worden den accountant bescheiden overgelegd. Van zijne werkzaamheden en de resultaten daarvan brengt de accountant jaarlijks een uitvoerig rapport uit aan Commissarissen. 19 HYPOTHEKEN. PANDBRIEVEN. KAS. BANKIERS EN AGENTEN. ONKOSTEN.

Jaarverslagen Nederlandsche Hypotheekbank | 1923 | | pagina 20