Aan Heeren Commissarissen der Nederlandsche Hypotheekbank te Veendam. ER voldoening aan het voorschrift van art. 39 der Statuten hebben wij de eer U hierbij aan te bieden het verslag behelzende de verrichtingen onzer vennootschap over het afgeloopen boekjaar, met de balans en winst- en verliesrekening. Uit deze stukken zal U blijken, dat de uitbreiding der zaken belangrijker is dan in eenig voorafgaand jaar en dat de bedrijfswinst die van alle vorige boekjaren overtreft! Tijdens den oorlog stelden wij ons op het standpunt, dat bij de beoordeeling van de hypotheekaanvragen geen rekening mocht worden gehouden met de abnormaal hooge prijzen van gebouwde en ongebouwde eigendommen. Ook in het afgeloopen boekjaar handhaafden wij dit standpunt, zonder dat dit aan een krachtige uitbreiding van zaken afbreuk deed. Wij meenen ook voorshands deze politiek niet te moeten laten varen. Het aantal, zoowel van de telken jare door onze Instelling gesloten, als van de in totaal uitstaande hypotheken, is buitengewoon groot en overtreft verre dat van eenige andere gelijksoortige instelling in ons land. Een en ander is een gevolg van de sedert de oprichting der Bank onveranderd vastgehouden gedragslijnhypotheken te sluiten in elk deel des lands en tot elk bedrag, hoe klein ook, dat werd aangevraagd; daarbij voor elke leening te bepalen, behoudens de voorschriften in de statuten ten aanzien van het maximum van het verleenbaar bedrag, de grootte van de vereischte overwaarde, die speciaal voor kleine leeningen met het oog op de onevenredig hoogere executie-kosten, grooter wordt verlangd. Al te ingrijpende gevolgen van plaatselijke crisissen worden door deze verdeeling van het risico vermeden, terwijl evenwel anderzijds de Bank door het groote aantal harer debiteuren, over het geheele land verspreid, voor kleine verliezen slechts zelden een jaar blijft gevrijwaard. Tengevolge van een goed ingerichte inspectiedienst zijn de uit dien hoofde geleden verliezen tot dusverre uiterst gering. In het afgeloopen jaar is bij executie geen verlies geleden. Niet alleen wegens de vele tusschentijdsche aflossingen van hypotheken, maar ook wegens het groote bedrag der afgesloten hypotheken, steeg de provisie-rekening aan zienlijk boven vorige jaren. Ter bevordering van de plaatsing van goede hypotheken hebben wij, meer lettende op de deugdelijkheid van het onderpand dan op een hoogen rentevoet, de hypotheek- 7

Jaarverslagen Nederlandsche Hypotheekbank | 1918 | | pagina 9