Van alle in het afgeloopen jaar gesloten leeningen worden de dossiers door den accountant nagezien. Er wordt geconstateerd dat eerste grossen aanwezig zijn, dat de Bank een eerste inschrijving heeft, dat de statutaire bepalingen betreffende overwaarde van het onderpand worden nagekomen, dat de leeningen gesloten zijn op de door den Raad van Toezicht goedgekeurde condities. Bij gedeeltelijke voltooiing van gebouwde onderpanden wordt er op gelet, dat een voldoend bedrag als depot wordt ingehouden, en dat bij de uitbetaling hiervan een verklaring van den taxateur aanwezig is. Bij verlenging van bestaande leeningen worden de onderhandsche verlengingsacten gezien. Met behulp van het royementenregister waarin bij het teekenen der royement-acten geparafeerd wordt door Directie en Raad van Toezicht, constateert de accountant dat de saldi der geheel geroyeerde hypotheken zijn afgelost, dat bij de gedeeltelijk geroyeerde inschrijvingen het resteerende onderpand voldoende overwaarde voor het restant der leening heeft. De geregelde periodieke aflossingen worden door den accountant gecontroleerd met behulp van te zijnen kantore bijgewerkte en bewaarde contröle-registers, waarin de aflossingscondities voor elke leening zijn vermeld. Bij de afwijkingen wordt de motiveering ervan door hem onderzocht. Jaarlijks worden door den accountant saldobilletten der leeningen verzonden, welke in daartoe bestemd couvert direct aan zijn adres worden teruggezonden. Op de inkomst van het bedrag der te vorderen interest op de leeningen oefent de accountant controle uit door vergelijking van het ontvangen bedrag met dat zijner berekeningen in totalen. De ontvangen provisie~bedragen worden door den accountant vergeleken met de, bij zijne controle der acten genoteerde, condities. Van het bedrag der gecreëerde pandbrieven krijgt de accountant bij teekening direct mededeeling van den Raad van Toezicht. Op het bedrag der verkochte en ingekochte pandbrieven oefent hij controle uit door vergelijking der in- en verkoopboeken met de nota’s en door controle op ongezette tijden van den volgens de boeken aanwezigen voorraad met de aanwezige pandbrieven. De geboekte koerswinsten en -verliezen worden vergeleken met de vastgestelde koersen van in- en verkoop en de rentebfjberekening wordt nagerekend. De betaalde coupons worden halfjaarlijks ten kantore van den accountant vergeleken met door hem bijgehouden eontroleregisters. Maandelijks wordt door den accountant het kasboek vergeleken met de bescheiden. BANKIERS EN AGENTEN. De saldi van bankiers en agenten worden halfjaarlijks gecontroleerd met behulp van saldobilletten. 28 HYPOTHEKEN. PANDBRIEVEN. KAS.

NHB | 1918 | | pagina 30