grooten invloed op de inrichting van het geheele grondcrediet, ook voorzoover dat wordt verzorgd door particulieren, spaarbanken en andere instellingen. Als voordeelen voor den landbouw van hypotheken gesloten bij eene in stelling, werkende als de hypotheekbanken door uitgifte van obligatiën of pandbrieven op langen termijn, zijn steeds de volgende aangemerktj). 1 Onopzegbaarheid van de zijde der instelling binnen het tijdperk waar voor de leening is aangegaan. Om deze redenen wordt een leening van particulieren en zelf van spaarbanken minder geschikt geacht daar deze zich niet willen of niet kunnen verbinden voor langen tijd. Daardoor vindt niet zelden opzegging van hypotheken plaats door particulieren bij stijging van den rentestand in de crisismaanden van het jaar 1914 zijn daarvan ook veel voorbeelden bij de hypotheekbanken bekend geworden of wel bij versterf. Dit geeft aanleiding tot het maken van niet onaanzienlijke kosten, soms juist in een tijd, wanneer verzwaring van de voorwaarden der leeningen plaats vindt. Uit eigen ervaring zijn mij voorbeelden bekend, dat in een jaar tijd door sterfgeval van de geldschieters een hypotheek tweemaal moet worden overgesloten. Spaarbanken kunnen in den regel niet voor langen tijd haar geld vastleggen, omdat zij het zelve op korten termijn van de spaarders ont vangen, terwijl particulieren zich vaak niet vast willen verbinden. 2°. De mogelijkheid van geleidelijke, jaarlijksche aflossing, waardoor de schuld bij kleine gedeelten uit de jaarlijksche opbrengsten van het goed wordt gedelgd. Particulieren willen in- den regel dergelijke amortisatiehypotheken niet afsluiten, zij geven er de voorkeur aan het oorspronkelijke kapitaal in zijn geheel te houden. Van annuïteitsleeningen, waarover later meer, is bij particulieren in het geheel geen sprake. De mededinging der hypotheek banken heeft echter particulieren en spaarbanken er reeds meermalen toe gebracht te bewilligen in langdurige termijnen van de leeningen, terwijl ook bij spaarbanken gedeeltelijke aflossingen wel worden aanvaard. Bovendien gaat van de bezwaren tegen de opzegbaarheid der leeningen zeker iets weg door de zekerheid, dat men toch steeds bij bankinstellingen geholpen zou kunnen worden al blijft het bezwaar der kosten bij opzegging, welke in sommige gevallen inderdaad zwaar kunnen drukken, bestaan. Ook heeft het bestaan der hypotheekbanken dezen günstigen invloed gehad op de hypotheekmarkt in het algemeen, dat de rentestand lager is dan hij anders zou zijn geweest, doprdat de banken een groot aantal kapitalen aan trekken, welke anders voor belegging op hypotheek niet in aanmerking zouden 38 x) Vgl. b.v. Dr. A. Buchenberger, Grundzüge der deutschen Agrarpolitik 2e Auflage 1899. Berlin 3e hoofdstuk 26 en 27.

Jaarverslagen Nederlandsche Hypotheekbank | 1915 | | pagina 99