De Economische beteekenis onzer Hypotheekbanken I. De beteekenis voor den landbouw. T~'vE oprichting van hypotheekbanken is in ons land voornamelijk aanbevolen I J als een middel om het grondcrediet gemakkelijker verkrijgbaar te maken, goedkooper en ruimer de geldmiddelen beschikbaar te stellen in het bijzonder ten behoeve van den landbouw. Over dit eerste punt allereerst eenige op merkingen. In de discussiën op de landhuishoudkundige congressen is vooral gebleken dat in sommige deelen des lands vóór de oprichting van hypotheek banken dikwijls gelden moeilijk waren te verkrijgen, terwijl in andere het geld overvloedig was en geen plaatsing op hypotheek kon verkrijgen. Boven werd er reeds op gewezen dat omstreeks 1823 in de provincie Groningen de land bouwer in handen van woekeraars viel, wanneer hij zijn goed wilde beleenen, terwijl een dertig jaren later van daar geklaagd werd over geldovervloed, welke geen geschikte plaatsing vond. In een beoordeeling van een ontwerp-plan tot inrichting van een landelijk credietstelsel door den onvermoeiden Bachiene, in de algemeene vergadering van de Maatschappij tot bevordering van den landbouw en de veeteelt in Zeeland in 1848 op de algemeene vergadering te Hulst ingediend, verklaarde de commissie van onderzoek, dat haar gevallen bekend waren, waarin men drie jaren lang te vergeefs gelegenheid had gezocht ook door middel van notarissen om geld op onroerend goed te verkrijgen. Vooral betrof dat gevallen waarin aanmerkelijke bedragen benoodigd waren. De commissie deelt mede dat gedurende langen tijd vruchtelooze pogingen werden gedaan om op een onderpand van dubbele waarde drie honderd duizend gulden te beleenen. Naar mate in ons land in het midden der vorige eeuw de algemeene welvaart toenam en vooral ook de spaarbanken, welke in vele plaatsen werden opgericht voor de belegging van gelden gaarne hypotheken namen, werd de toestand iets beter l). 32 1) Volgens de laatste Spaarbankgids 1916 was door de verschillende in ons land be staande spaarbanken eind 1915 ƒ41.880.995 op hypotheek uitgezet. Een groot deel daarvan berust op landelijke eigendommen, de' hoegrootheid van dat deel is echter niet bekend.

Jaarverslagen Nederlandsche Hypotheekbank | 1915 | | pagina 93