maximum van 66 In 1872 vond aflossing plaats tegen 66V2 In 1874 vond aflossing plaats tegen 6672 In 1874 werd een beschermingscomité gevormd door verschillende provinciale bankiers. Een actie werd tegen de maatschappij ingesteld, wijl zij de zekerheid voor de pandbrieven verminderd had, daar zij slechts pandbrieven had mogen uitgeven tegen hypotheken, terwijl zij waren uitgegeven tegenover onregelmatige operatiën, dat niet alle aflossingen waren gebezigd voor aflossing van pandbrieven, dat zij de aandeelhouders ontslagen had van de 90 /o aansprakelijkheid, mits zij hun aandeel overdroegen aan het Parijsche huis, Emile Erlanger Co. enz. Deze vordering werd afge wezen. De liquidatie heeft, voorzoover kan worden nagegaan, geduurd tot 1893. Van zwendel was deze onderneming niet vrij gebleven. In dat licht behooren de fraaie taxaties en verzekeringen ook bezien te worden. Wat de Binnenlandsche Hypotheekbank betreft (de naam is wel kenmerkend na hetgeen hiervoren werd medegedeeld), zij werd opgericht 1 865 (Staatscourant 28 Febr. 2 Maart). Tot 28 September 1866 was afgesloten 750.525, waarop afgelost ƒ80.450. Zij is reeds spoedig geliquideerd. Gegevens daar over waren niet meer te vinden. In 1869 werd nog een dividend van 5,62 uitbetaald De statuten van de Rotterdamsche, ook van de Binnenlandsche, waren grootendeels nagevolgd van de Nationale, welke op haar beurt zich weer hoofdzakelijk gevormd had naar de oorspronkelijke statuten van het Crédit Foncier de France van 1852 met deze beperking, dat terwijl dit zeer groote lichaam ook leeningen verstrekt aan gemeenten, de Nationale en op haar voor beeld ook alle andere, zich uitsluitend beperken tot hypotheken. De gunstige financiëele gevolgen van de eerste hypotheekbanken leidden tot navolging. In 1877 verrees de Hollandsche, in 1882 en 1883 de Amsterdamsche, Arnhem- sche, Maastrichtsche, Utrechtsche en Zuid-Hollandschezoodat de hypotheek bewaarder Van Eek in het staatkundig en staathuishoudkundig jaarboekje van 1883 sprak van banken, die als paddestoelen uit den grond verrezen. Het zou nog wel anders worden. In 1889, 90 en *91 verscheen een nieuwe paddestoel-vegetatie, de Noord-Hollandsche, de Algemeene, de Hypo theekbank voor Nederland, de Maatschappij voor Hypothecair Crediet, de Friesch-Groningsche, de Nederlandsche te Veendam, de Haarlemsche en sedert ging in bijna onafgebroken reeks en in sommige jaren zelfs zeer snel, de 1) De Staatscourant 11 14 Sept. 18Y4 bevat de statuten der Rotterdamsche Hypotheekbank. Opgeteekend zij dat bij K. B. van 6 Aug. 1864, Stbl. 44, bewilliging werd verleend voor de oprichting onder den naam van Binnenlandsche Hypotheekbank Rotterdam, welke benaming op verzoek der Directie bij K. B. 22 Aug. 1-864 is ver anderd in Rotterdamsche Hypotheekbank.

Jaarverslagen Nederlandsche Hypotheekbank | 1915 | | pagina 87