uitwinning en alleen als eerste hypotheek, terwijl iets hooger kqn worden gegaan voor goederen van groote waarde De leeningen zouden dan worden aangegaan voor niet minder dan vijf en niet meer dan veertig jarenindien een langere periode zoude worden ge nomen, diende aflossing in annuïteiten plaats te vinden, bij nalatigheid van den debiteur of waardevermindering zou de schuld opvorderbaar zijn; de ge bouwen moesten tegen brandschade verzekerd zijn. De ontvanger zou dan pandbrieven aan den schuldenaar afgeven, naar keuze gesplitst in stukken van 50, 100, 200 enz. tot 1000 gld. aan toonder „onder verband van de onderpanden en gelden der Bank. Natuurlijk zou, al wordt het niet uitdrukkelijk uitgesproken, de staat voor de pandbrieven en de rente aansprakelijk moeten zijn. Bachiene meende de rente op 4 te kunnen stellen onder aftrek van 1 der rente voor beheerskostenvoorts de rente der hypotheken op AaU half jaarlijks bij vooruitbetaling te voldoen. De schuldenaars zouden de pand brieven dan maar moeten verzilveren, ook de ontvanger zou dit tegen lU °/o provisie op zich mogen nemen. Te beginnen met het 6e jaar zouden de ontvangen aflossingen dienen voor uitloting van pandbrieven onder 1li kor ting voor beheerskosten. De geldnemers zouden voor deze bemoeiingen 1U °/o commissie betalen, terwijl wat van het renteverschil der hypotheken en pand brieven overbleef na de verdere onkosten van de instelling, aan het Rijk zou worden vergoed. De pandbrieven en coupons zouden vrij zijn van zegel, een grootboek zou aan het Departement van Financiën worden aangelegd, behoor lijke regeling van de vergoeding en de borgtochten van de ambtenaren, wien op straffen verboden werd meer pandbrieven uit te geven dan onder verband van hypotheek werd verleend, zou plaats vinden en het verdere aan eene instructie worden overgelaten. Deze' regeling was inderdaad goed doordacht; wel zou de practijk wel spoedig hebben geleerd, dat bij eenige ontwikkeling het verband met de regi stratie niet was vol te houden. Ware evenwel deze regeling tot stand ge komen, dan zou zonder twijfel in het bijzonder voor den landbouw de toestand in het midden der vorige eeuw aanmerkelijk beter zijn geweest. Niet alleen toch was aan Bachiene gebleken, wat door onderscheidene van zijne ambtgenooten werd bevestigd, dat in den regel 5 of meer voor hypotheek rente werd betaald, maar de landbouwer zou vanwege den schuldeischer on- 19 x) In verschillende landen, o. a. verschillende Staten van Duitschland zijn dergelijke rijksbanken opgericht, die bevredigend hebben gewerkt, vooral ook doordat zij overal in het land de verkrijging van kapitaal hebben bevorderd. Zij hebben echter geenszins de ontwikkeling gekregen van dè Landschaften of particuliere hypotheekbanken.

Jaarverslagen Nederlandsche Hypotheekbank | 1915 | | pagina 80