en Peulvruchten aan Zijne Majesteit den Koning der Nederlanden in 1823 ingediend De gevolgen van deze dalingen bleven niet uit. In de bedoelde memorie worden ze levendig geschilderd. De woeker stak het hoofd op, gerechtelijke verkoopingen waren aan de orde van den dag, kapitale boerenplaatsen werden voor spotprijzen verkocht, geldschieters op hypotheek waren niet meer te vinden. „Iedereen verkiest tegenwoordig het zoogenaamd vermogen der Brieventasch.” De landman kan zijn grond niet eens voor de halve waarde beleenen, hypotheken worden opgezegd. Tal van boeren komen tot den bedelstaf, wat blijkt uit de mededeeling, dat „welvarende boeren voor eene en dezelfde uit wanhoop, blijkbaar bij woekeraars, ingegane schuld van gene gotieerde penningen, door wisselbrieven hunne personen aan aantasting en door hypothecatie hunne vaste goederen aan gerechtelijken verkoop voor een spotprijs hebben blootgesteld.” De nood van den landbouw gaf den Koning geen aanleiding tot invoering van graanrechten maar tot pogingen om een goed credietstelsel in te richten. Aanvankelijk streefde men naar de inrichting van een landelijk credietstelsel, dat niet alleen in het grondcrediet maar ook in het bedrijfscrediet van eigenaar en pachter zou voorzien. Dit plan is blijkbaar afkomstig van Johannes Goldberg (1 7631 828) agent van de Nationale Qeconomie van 17991801, onder Schimmelpenninck Staatsraad, later onder Koning Lodewijk gezant te Berlijn van 18071809, lid van den Raad van State van 18181827 2). Goldberg had kennis genomen van het W est-Pruisische Landschaps-Crediet systema, waarvan het zijne een navolging is, met dit versthil, dat het niet uitsluitend op landgoederen van den adel maar op alle landgoederen en landerijen toepasselijk is en „dat hetzelve tevens dienstbaar kan zijn voor de ondersteuning der pachters en huurders der landerijen in tijden van te grooten overvloed van granen, en daaruit voortkomende lage prijzen derzelve, waartoe het Pruissische systema niet is ingerigt, en hetwelk ook de bedoeling van hetzelve niet was 3). In den langademigen titel van het Ontwerp van een landelijk crediet systema, dat in 1821 door den Koning om advies aan de Gedeputeerde Staten 9 jn Verzameling van te weinig bekende stukken uit het Provinciaal Archief in be trekking tot de Graanrechten bijeengebracht door J. Doornbosch, Winsum 1895. “9 In de papieren van Goldberg voorkomende in het Rijksc^rchief heb ik niets over deze aangelegenheid kunnen vinden. Van de correspondentie van Goldberg met den Gouverneur van Groningen en anderen over deze zaak, berustende in het archief van het Kabinet der Koningin, heb ik kennis kunnen nemen. Het daar berustend dossier bevat de meeste bijzonderheden van de voorgeschiedenis. s) Ontwerp van een landelijk crediet systema, voorkomende in de Provinciale Bibliotheek te Groningen.

Jaarverslagen Nederlandsche Hypotheekbank | 1915 | | pagina 70