Uit de Geschiedenis van het Grondcrediet. Een kind van den nood. TN tijden zooals we nu beleven en beleefd hebbenwaarin somwijlen het vertrouwendat de grondslag is van het maatschappelijk verkeergeheel wordt geschoktbeseft men eens goed de waarde voor het geheele maatschap pelijk leven van die tallooze instellingenwelke zich met het geldverkeer in het land bezighouden. Zij het ook slechts gedurende weinige maanden, men heeft in breede kringen kunnen ervarenwat het beteekent, wanneer niet meer op het normaal toevloeien van kapitalen kan worden gerekendook bij de beste zekerheidwelke men kan verschaffenhoe pijnlijke ongelegenheid daarvan het gevolg is, hoezeer de voortbrenging daardoor wordt gestoord. Niet in de laatste plaats wordt dit euvel gevoeld op het gebied van het grondcrediet, dat in algemeenen zin is te beschouwen als crediet op langen termijnzooals dat ten behoeve van- de stichting of aankoop van huizen voor den koop of blijvende verbetering van gronden noodzakelijk is. Minder dan wel bij andere vormen van het crediet wezen het geval is, wordt hierbij gerekend met de persoonlijke eigenschappen van den schul denaar, ofschoon deze geenszins van belang ontbloot zijn. Immers ook de waarde van de beste landelijke eigendommen of van de best gelegen en inge richte huizen hangt ten zeerste af van de zorgdie de eigenaar er aan besteedt. Daar evenwel dit crediet, zal het waarde hebbenop langen tijd onopzegbaar van de zijde van den crediteur moet worden verleendmoet de zekerheid vooral zijn gelegen in de waarde van een zakelijk onderpanddat bij nala tigheid van den schuldenaar kan worden verkocht en op de opbrengst waarvan de schuld kan worden verhaald. Van oudsher is in verschillende vormen deze zekerheid gesteld en kapitaal 'door degenendie het konden uitzettenvaak ook voor minderjarigen of stichtingen ter beschikking gesteld van den landbouwerkoopman of nijvere. Nu ‘eens geschiedt dit door een stelsel van verkoop’met recht van weder- inkoop, dan weer door den bekenden rentekoop, welke rente tegen een zekeren rentevoet gekapitaliseerd weer kan worden afgelostof door een stelsel van

Jaarverslagen Nederlandsche Hypotheekbank | 1915 | | pagina 62