geen stelsel automatisch dat kan bereiken, maar slechts een beleid, dat niet uitsluitend op eng winstbejag uit, de toekomst van de instelling als tusschen- persoon tusschen geldnemer en geldbelegger in het oog vat. Met dezelfde geldelijke opofferingen van de Bank kan een Directie zeer verschillend in het belang van de pandbriefhouders handelen. Loot zij elk jaar b.v. een procent van de uitgifte om in een hooger rentetype dan ver hoogt dit de onkosten van de Bank met het vermeerderd bedrag der rente betaling, welk bedrag aan 1 der pandbriefhouders telken jare ten goede komt. Iets dergelijks is het geval bij uitloting pariWil een directie hetzelfde bedrag tot versterkten inkoop van pandbrieven besteden, waarvan zij dan ook weder andere tot hoogeren rentevoet moet uitgeven dan noteert zij voor dit doel een hoogeren koers voor hare pandbrieven, welke dan ten goede komt aan de houders, die om welke reden ook, hun fonds wenschen te verzilveren. Niet het lot maakt dit uit maar de wensch der houders. Uit de lijsten der koersen van pandbrieven is duidelijk te zien dat ver schillende banken in dit opzicht verschillend beleid volgen. De Nederlandsche Hypotheekbank heeft gemeend goed te doen geen enkel der verlotings- of uitlotingsstelsels te moeten volgen en den vollen nadruk te leggen op verkoop en inkoop tegen, op een half procent na, gelijke koersen, die zoo hoog mogelijk worden gesteld ook wijl zij als verkoopkóersen belang hebben. 75

Jaarverslagen Nederlandsche Hypotheekbank | 1915 | | pagina 136