en den handel in deze fondsen nog verschillende belangrijke vragen verbon den, welke overweging verdienen. Die vragen zijn ook elders, blijkens vele geschriften, eveneens aan de orde gekomen en staan in verband met de geheele organisatie van de hypotheek banken als instellingen van grondcrediet. Overal toch ook hier te lancje trachten deze instellingen maar voort durend haar bedrijf uit te breiden, steeds meer kapitaal op hypotheek uit te zettensteeds meer gelden door verkoop van pandbrieven voor dit doel beschikbaar te stellen. Zij onderscheiden zich dus in dit opzicht van tal van andere lichamenWelke obligaties 'uitgeven. Publiekrechtelijke corporaties zullen slechts van tijd tot tijd een beroep doen op de geldmarkt. Zij trachten een leening wellicht met behulp van een groep van bankiers aan de markt te brengen. Misschien wordt daarvoor een syndicaat gevormd dat de stukken opneemt, zoolang zij nog niet bij het publiek zijn geplaatst. Wanneer dit echter heeft plaats gehad, is er geen handel in deze stukken meer anders dan voorzoover de houders ze, gewoonlijk ter beurze, van de hand willen doen of anderen ze willen koopen dan wel ter amortisatie stukken worden ingekocht. Bij de hypotheekbanken is dit echter geheel anders. Deze zijn voortdurend verkoopsters van pandbrieven. Dit is het bedrijf, waardoor ze voldoende geldmiddelen moeten ontvangen om hypothecaire leeningen te sluiten. Daardoor is er slechts zelden een oogenblik waarin aan- en verkoop van pand brieven uitsluitend aan den vrijen handel ter beurze is overgelaten. Steeds zijn de hypotheekbanken verkoopsters en het bedrijf heeft dit medegebracht ook steeds koopsters. Immers daar de banken voortdurend buiten en op de beurzen tegen een door haar bepaalden koers pandbrieven willen ver koopen, zouden zij daarin niet slagen, wanneer zij zich niet stoorden aan de houders, die pandbrieven ten verkoop hebben aan te bieden. De wensch om zooveel mogelijk pand brieven te plaatsen leidt de banken er toe zich in verbinding te stellen met commissionnairs in effecten en bankiers, die zich ten taak stellen hunne clientele inzake de beleggingen van gelden te adviseeren. Zij stellen bij plaatsing een zekere provisie in uitzicht, welke niet bij alle instellingen dezelfde is, ook wel eens varieert met het bedrag aan pandbrieven dat binnen een zeker tijdvak wordt afgenomen, maar in den regel loopt van V2 °/o tot 1 /o. Daar deze provisie in het Duitsche hypotheekbankbedrijf, .waar ze in den regel aan zienlijk hooger is, bonificatie geheeten grooter is dan wordt berekend voor den handel in fondsen ter beurze, is het onvermijdelijk gevolg dat het over groot deel van den verkoop van pandbrieven loopt van de banken over hare correspondenten en niet over de beurs. Omgekeerd worden pandbrieven ten verkoop door de houders aangeboden 64

Jaarverslagen Nederlandsche Hypotheekbank | 1915 | | pagina 125