betaling van het overschot eischen totdat het statutaire maximum weer is be reikt. Of in de practijk van deze bepaling veel gebruik wordt gemaakt is te betwijfelen. De ervaring van 25 jaar, bij een zeer groot aantal leeningen opge teur dikwijls tot gedeeltelijke afbetaling niet bij machte en volgt gedwongen van geldleening wegens slecht onderhoud van het onderpand of wegens waarde daling als gevolg daarvan tot herschatting of verkoop over te gaan, zijn waarde daarbij blijft behouden. Het toezicht van inspecteurs werkt uitnemend voorbe hoedend. Het heeft niet zelden onvoorzichtige, soms misleidende handelingen der schatters aan het licht gebracht, welke dan ter kennis worden gebracht van het register- van taxateurs der Vereeniging van Directeuren. De rapporten van herschattingen en inspecties vormen een materiaal, dat natuurlijk niet voor openbaarheid vatbaar is, maar van het grootste belang is voor den grondslag, waarop de pandbriefuitgifte berust. Naast deze maatregelen bestaat een der meest werkzame in de regelmatige mededeeling in de jaarverslagen der hypotheekbanken van de uitkomsten der gedwongen verkoopingen van onderpanden onder vermelding van de oorspronke lijke schatting, alsmede van die der vrijwillige verkoopingen van onderpanden, voorzoover de directies daarover gegevens kunnen verkrijgen. Ook dergelijke gegevens worden vaak door de banken, ook degene, die ze niet in de ver slagen mededeelen, aan het register van taxateurs medegedeeld met de namen der schatters, waardoor wederom betere beoordeeling mogelijk 'wordt. In de laatste jaren overwinnen de hypotheekbanken steeds meer den zeer verklaarbaren schroom om deze mededeelingen in de jaarverslagen te doen. Natuurlijk komen bij nauwkeurige beschouwing van deze mededeelingen wel ter dege voor den dag fouten van de schatters, ook wel bij gedwongen verkoopingen verliezen, die de Bank ten gevolge daarvan heeft geleden. Aangenaam is het nooit dergelijke gegevens te verstrekken. Het is verleidelijker die onaan gename zijden wat weg te doezelen. Toch is dat voor den grondslag der instellingen verkeerd. Juist deze verplichting, hetzij gevolg van een statutair daan door de directie der Nederlandsche Hypotheekbank, leidt slechts tot de kennisneming van één dergelijk geval. Bij groote waardedalingen is de debi verkoop. Evenwel in plaats van deze herschatting wegens vermoedelijke waarde daling vindt er in den regel eene plaats wanneer de leening een vijf of tiental jaren heeft geloopen en ze weder voor een zekeren tijd zal worden verlengd. Daarnaast wordt steeds meer door de banken een stelsel van geregelde in spectie der onderpanden toegepast waardoor slecht onderhoud aan het licht komt, dat in een regel na opmerkingen van de zijde der bank wordt verbeterd en waarbij tegelijkertijd de waarde van het onderpand wordt nagegaan en een zeer werkzame controle op de taxateurs wordt uitgeoefend. Het ligt voor de hand, dat het uiterste middel om op grond van niet nakoming der voorwaarden 61

Jaarverslagen Nederlandsche Hypotheekbank | 1915 | | pagina 122