I i rekening worden gehouden, huurprijzen, rentevoet, opbrengsten van producten, kansen op voor- of achteruitgang van een streek, ligging aan wegen en vooral ook verkoopingen van goederen, die met de tot onderpand aangeboden, over eenkomst vertoonen. Uitgebreide en langdurige ervaring, kijk op menschen en zaken zijn daarbij voor de schatters van groot belang naast de onmisbare onkreukbaarheid en zelfstandigheid. Heeft men uitgebreide rapporten van de schatters, daarnaast informatiën van de aanvragers, dan is een onderzoek van de stukken, waaraan naast de directie een raad van toezicht van deskundige commissarissen deel neemt, van groot gewicht. Ook hier doet langdurige ervaring gaandeweg het gevoel ontstaan, dat vaak meer waard is dan rede- neering, of men nog op veilig terrein is dan wel op wrak ijs komt te staan. Ook de goede schatters vergissen zich soms nog en naast deze goede schatters komen er voor die het niet zoo nauw nemen met de waarheid en meer belang stellen in den aanvrager, dien zij wellicht goed kennen, dan in de Bank, die ver af is. Voor dergelijke gevallen is het van het grootste belang dat men de schatters zelf kan beoordeelen, hetgeen door het register van taxateurs der Vereeniging van Directeuren van Hypotheekbanken zeer wordt bevorderd voor de banken, wier directeuren lid der vereeniging zijn Maar ook als de inlichtingen omtrent de schatters gunstig zijn is het nog van groot belang of de directeuren dan wel de leden van den Raad van Toezicht zelfstandig zich een oordeel kunnen vormen of vertrouwbare inlichtingen kunnen inwinnen en rustig de gegevens beoordeelen. 4. Ook wanneer het onderzoek een bevredigend gevolg heeft en de leening is aangegaan, is een bank tot voortdurend toezicht gehouden. De waarde van de onderpanden kan achteruit gaan, de stand of ligging kan minder worden, maar vooral het goed kan slecht worden onderhouden of worden verwaarloosd. Ten slotte is het mogelijk en komt het ook in sommige tijden voor, dat de prijs van dergelijke goederen aanmerkelijke daling ondergaat. Daar nu het karakter der leeningen van hypotheekbanken is, dat zij voor betrek kelijk langen tijd worden gesloten, wat wel één der grootste voordeelen is van deze instellingen, moet worden gezorgd, dat bij daling van waarden de banken het bedrag der leening kunnen verminderen. De bepaling dienaangaande komt in alle hypotheekacten voor. De banken kunnen tot herschatting overgaan en, indien dan de leening het statutair percentage overtreft, gedeeltelijk terug- 11 ui Volgens het tiende jaarverslag van de Vereeniging van Directeuren van Hypo theekbanken, opgericht in 1906, van welke vereeniging lid zijn 78 directeuren van 44 hypotheekbanken kwamen in dat register voor gegevens over 1937 taxateurs, wonende op 625 plaatsen.

Jaarverslagen Nederlandsche Hypotheekbank | 1915 | | pagina 121