welke vele banken steeds ten opzichte van vele erfpachtsrechten hebben aan genomen, dikwijls gecritiseerd. Wie evenwel daarmede meermalen kennis heeft gemaakt en weet hoe in vele gevallen de hypotheekbank kwam het tot nalatigheid van den debiteur geheel en al aan de macht van den eigenaar zou zijn overgeleverd, zal begrijpen dat hier niet meer dan de ver- eischte voorzichtigheid voor de belegging van toevertrouwde gelden wordt betracht. Degenen, die op dit gebied stelsels van grondcrediet voorstaan, welke b.v. aan gemeentebesturen eigenlijk alle recht in handen willen laten, zullen zich niet moeten verwonderen, wanneer hypotheekbanken het niet met de verantwoordelijkheid voor de toevertrouwde gelden weten overeen te brengen om het grondcrediet op dit recht te doen steunen, wanneer dit althans niet een karakter aanneemt dat met dat van eigendom niet veel verschilt. Ook ten aanzien van de verzekering, dat eerste inschrijving wordt ver kregen, dat voorts de gebouwde eigendommen goed zijn verzekerd, het eindigen van de verzekering zoo tijdig wordt aangekondigd, dat voorziening mogelijk is en bij brand het hypothecair belang steeds goed gedekt is, zal de waak zaamheid van de directie voorwaarde zijn voor de soliditeit van den grondslag der pandbrieven. Ten aanzien van verschillende punten heeft de samenwer king der hypotheekbankdirecteuren in eene vereeniging door overleg met assuradeuren veel goeds tot stand gebracht. 2 en 3. Het percentage van de waarde der geschatte onderpanden beloopt in den regel 2/g tot 3A, soms wordt het in het algemeen beperkt tot 72. Het papier is heel geduldig. Waarop het aankomt is natuurlijk, hoe de schattingen worden opgemaakt. Voor dergelijke schatting worden in den regel in de taxatie-opdrachten eenige aanwijzingen gegeven. Toch, welke ook die voorschriften zijn, blijft het schatten een zeer moeilijk werk. In de oudste voorschriften van de Pruisische Landschaften werden zorg vuldige en uitvoerige voorschriften gegeven, om uit de opbrengst de waarde af te leiden. Deze schattingen bleken echter later zeer veel af te wijken van de werkelijke verkoopwaarde, welke toch van het grootste belang is voor de veiligheid van het voorschot, dat uit de opbrengst bij verkooping moet kunnen worden voldaan. In den regel wordt dan ook tegenwoordig de verkoopwaarde onder .normale omstandigheden geschat. Maar ook dit levert nog groote moeilijkheden op. Huur- of exploitatie-opbrengsten zijn daarbij van groot belang, maar nog veel meer de verkoopprijzen van soortgelijke goederen in de laatste jaren. Geldt het goederen, b.v. een bepaald soort van huizen, die regelmatig worden ver kocht, waarvoor als het ware een geregelde markt bestaat, dan is die bepaling van den vermoedelijken koopprijs niet moeilijk. Evenwel dit geval doet zich betrekkelijk weinig voor. Meestal moet met tal van verschillende factoren 59

Jaarverslagen Nederlandsche Hypotheekbank | 1915 | | pagina 120