Een bijzonder verband tusschen een bepaalden pandbrief en een bepaalde hypotheek bestaat niet meer. Wei heeft men meermalen er naar getracht een verband te leggen tusschen de gezamenlijke pandbrieven, door eene instelling uitgegeven en de gezamenlijke hypotheken, door deze voor uitstaande leeningen genomen. Deze vraag heeft in het buitenland, in het bijzonder Duitschland, meer malen de aandacht gëtrokken en heeft ook hier te lande tot bijzondere organisaties geleid. Een der oorzaken daarvan is deze, dat niet zelden in den aanvang, ook in het buitenland, de uitgifte van pandbrieven tegenover hypothecaire leeningen, niet volstrekt gescheiden was van andere bankiers werkzaamheden. Frederik de Groote heeft met scherpen blik dadelijk gezien, dat dit ver band ondeugdelijk was, en, ofschoon Büring een Generalcasse in verband met het eigenlijke pandbrieven-instituut wenschte, deze verbinding afgekeurd. Later werd evenwel in verschillende landen deze verbinding beproefd. Niet zelden is daarvan het gevolg geweest, dat de hypotheekbankafdeeling eener groote bankinstelling, welke op zich zelve een rustig en veilig bedrijf zou kunnen zijn, is te gronde gegaan bij een ongunstigen keer in het daarmede gepaard gaande gewone bankbedrijf. In dat geval werd er met te meer klem op gewezen, dat de pandbrief- houders toch niet meer waren dan gewone, concurrente crediteuren van een instelling, die naast andere beleggingen ook hypothecaire vorderingen had uitstaan. Dit neemt niet weg, dat er zeer groote instellingen zijn blijven bestaan met een uitstekend gevestigd crediet, waarvan de afdeelingen wel gescheiden zijn, maar waarvan de eigenares blijft dezelfde venootschap. Een zeker voordeel is natuurlijk in de vereeniging gelegen. De handel in pandbrieven, de plaatsing van deze en de inkoop wordt gemakkelijker gemaakt. Het grondcrediet op langen termijn wordt niet in die mate gestoord als dat anders wel in tijden van crisis of geldschaarschte het geval is. Merk waardige mededeelingen dienaangaande over de laatste crisis doet de directie van de zeer groote Bayerische Hypotheken- und Wechselbank in haar laatste jaarverslag. De hypotheekafdeeling dier Bank heeft een zeer grooten omvang gekregende instelling staat onder wetenschappelijk ook hoogstaande leiding. Een soortgelijk voorbeeld levert de Zivnostenska Banka te Praag, welke op groote schaal een afzonderlijke afdeeling voor industrieel grondcrediet heeft georganiseerd en door haar eigenlijk bankbedrijf tot de uitgifte der pandbrieven en daardoor tot deze zeer belangwekkende en welgeslaagde proefneming is in staat gesteld. Ook de practijk der Landschaften heeft er spoedig reeds toe geleid althans 56

Jaarverslagen Nederlandsche Hypotheekbank | 1915 | | pagina 117