hier te lande een groote behoefte, aan industrieel grondcrediet aanwezig is, dat niet op doelmatige wijze wordt bevredigd. Terwijl zeer groote en alge meen bekende industrieele instellingen er in slagen vaste lasten in den vorm van obligatieleeningen' op zich te nemen, zoo noodig onder verband van gebouwen, machines, enz. is dat voor de kleine nijverheid niet mogelijk. Beschikt deze over eenvoudige gebouwen, die elk oogenblik ook voor allerlei andere doeleinden kunnen gebezigd worden, maken de werkplaatsen deel uit van het geheel, waarin ook woningen, pakhuizen enz. worden gevonden, dan gelukt het in den regel een behoorlijk hypothecair voorschot te verlangen. Wordt evenwel het industrieele gedeelte van de onderneming uitgebreid, worden afzonderlijke gebouwen gesticht, die meer in het bijzonder voor dat bedrijf geschikt zijn, worden vaste kostbare machines aangeschaft, dan is het beleenen van dergelijke speciale industrieele onderpanden tót een eenigszins belangrijk bedrag vrijwel uitgesloten. Het gevolg daarvan is, dat meermalen de gelden voor dergelijke uitbreidingen of voor de stichting van gebouwen en machinale inrichtingen benoodigd, worden verkregen van andere bankinstellingen, die met voor het verleenen van grondcrediet zijn ingericht, die hunne middelen ontleenen aan rekening-courantsaldi en deposito’s of verdisconteering van wissels. Op deze wijze worden credietmiddelen, voor kort crediet bestemd en geschikt, gebruikt voor credieten op langen termijn, hetgeen steeds meer en vooral ook m de crisis die achter ons ligt, gebleken is een groot euvel te zijn. Op dit gebied zijn zeker nieuwe organisaties noodig, zal de kleine nijverheid snel genoeg kunnen groeien en tegelijk een goeden, vasten grondslag behouden. De vraag is in Duitschland en Frankrijk reeds lang aan de orde. Een algemeen bevredigende oplossing heeft zij nog niet gevonden, al zijn verschillende organisaties overwogen en enkele in toepassing gekomen. Ook hier te lande worden in deze richting pogingen aangewend, tot dusver echter nog zonder succes.

Jaarverslagen Nederlandsche Hypotheekbank | 1915 | | pagina 115