karakter van tusschenpersonen hebben aangenomen. Zoodra de voorwaarden, waaronder haar crediet wordt gegeven door de pandbriefhouders, gunstiger worden, is onmiddellijk het gevolg dat, wegens de groote mededinging, de voor waarden aan geldnemers aangeboden, eveneens gunstiger worden en omgekeerd. Elke handeling daarom, welke het vertrouwen in de pandbrieven verzwakt, heeft onmiddellijk een terugslag op de voorwaarden, waaronder gelden worden verleend aan de bouwnijverheid. Over het algemeen is de ontwikkeling van het crediet, dat aan de pandbrieven is gegeven, in ons land gunstig geweest. Een bedrag van 500 millioen is voor ons land niet gering. Het hypotheek- bankwezen is b.v. in Duitschland zeer ontwikkeld en wordt door verschillende bepalingen zeer begunstigd. De groei van de welvaart is daar. aan de beleg ging in pandbrieven zeer bevorderlijk geweest, terwijl de reusachtige uitbreiding van vele steden de krachten van deze instellingen zeer in beslag hebben genomen. In 1912 was het gezamenlijke pandbrievenbedrag der hypotheekbanken 10.989 millioen Mark 1), wat, rekening houdende met de verhouding van de bevolking, slechts ongeveer een vijfde hooger is dan hier te lande. In Frankrijk, waar een feitelijk monopolie heerscht op het gebied van het grondcrediet voor het Crédit Foncier de France, is het totaal bedrag der hypothecaire leeningen in 1913: 2.572.944.71 7 francs, hetgeen vermeerderd met dat der in liquidatie zich bevin dende Banque hypothécaire de France ad 97.774.467 maakt 2.670.719.184. Dit bedrag is ruim twee en een half maal zoo groot als dat hier te lande door hypotheekbanken is beleend, terwijl de bevolking van Frankrijk bijna 7 maal zoo groot is als die van ons land. Toch blijven in de verzorging van het grondcrediet ten behoeve van den huizenbouw leemten over. In de eerste plaats heeft de ervaring geleerd, dat de hypotheekbanken, in het belang ook van de haar toevertrouwde gelden, tal van onderpanden moesten uitsluiten, met name de groote blokken van arbeiders woningen in verschillende kleine plaatsen. Niet zelden vestigt zich daar een belangrijke nijverheid, welke vele krachten eischt. De bevolking neemt sterk toe, arbeiderswoningen zijn in grooten getale noodig. Zijn de plaatsen reeds van grooten omvang zooals Enschedé, Tilburg, Hengelo, dan worden dergelijke groepen arbeiderswoningen, wegens de huur welke zij kunnen opleveren, een behoorlijk verkoopbaar onderpand, wanneer althans het onderhoud niet te wenschen overlaat. Ze worden dan door onderscheidene hypotheekbanken ook als onderpand aangenomen. Anders is het echter in zeer kleine plaatsen. De hypotheekbanken zijn daar minder bereid te beleenen. Indien plaatselijke spaar banken of andere soortgelijke instellingen het niet doen, is daar voor dergelijke blokken arbeiderswoningen weinig crediet te verkrijgen. 51 9 In de officieele statistieken zijn de cijfers eenigszins afwisselend.

Jaarverslagen Nederlandsche Hypotheekbank | 1915 | | pagina 112