De heer S. Vegter is reeds vanaf de oprichting te onzen kantore werkzaam en staat ons thans als procuratiehouder ter zijde met een personeel van 22 personen, waarvan 16 op het kantoor te Veendam, 2 te ’s Gravenhage alsmede 4 inspecteurs. De Bank heeft zich in deze 25 jaren krachtig ontwikkeld, zoodat aan het einde van het afgeloopen jaar aan pandbrieven in omloop was 29.749.250.terwijl het bedrag der hypotheken bedroeg 30.757.735.59. Gedurende dit vijfentwintigjarig tijdperk zijn in het geheel afgesloten 13.990 'leeningen tot een gezamenlijk bedrag van ƒ70.341.754.50. Het geplaatst maatschappelijk kapitaal der Bank, bij de oprichting groot 500.000 bedraagt thans 3.500.000.-^. Dit alles is voor ons een reden om aan het 25ste jaarverslag een eenigszins bijzonder karakter te geven, door de opneming van eenige studies, voor welke de tweede onder- geteekende de verantwoordelijkheid draagt. Zij bevatten eenige gegevens, waarin onze vrienden en die van het hypotheekbankwezen in het algemeen, naar wij hopen, eenig belang zullen stellen. De heer R. H. van der Heide, werkzaam aan het bijkantoor Den Haag, maakte zich in verband hiermede verdienstelijk door het bijeenbrengen van tal van gegevens met name uit het archief van de Vereeniging van Directeuren van Hypotheekbanken en van de Vereeniging voor den Effectenhandel en door het teekenen der verschillende graphieken. Ter gelegenheid van het zilveren jubilé hebben wij met Uwe goedkeuring ten behoeve van het personeel der Bank een weduwen- en weezenpensioen ingesteld. Ook op het afgeloopen jaar kan de Bank met voldoening terugzien. Aanvankelijk waren hypotheken tegen goede voorwaarden wat rente en provisie betreft te verkrijgen. In verband met de steeds toenemende geldruimte daalde echter de rentestand der hypo theken, zoodat de uitgifte van 5 pandbrieven in September werd gestaakt. Het bleek dat zij zich, zonder dat de Bank door inkoopen den koers steunde, op een zelfde hoogte ongeveer als de f> staatsschuld konden handhaven. De bedrijfsresultaten over 1915 zijn zeer gunstig. In het bijzonder ging de rente rekening aanzienlijk naar boven, terwijl de koerswinst gemaakt bij inkoop van pandbrieven ons in staat stelde het koersverlies op effecten geheel af te schrijven. KAPITAAL. Daar in den loop van het jaar de afstand tusschen het totaal bedrag van de uit gegeven pandbrieven en het toelaatbaar bedrag der uitgifte zeer gering was geworden, hebt gij U vereenigd met ons voorstel tot vergrooting van het geplaatst maatschappelijk kapitaal met 500 aandeelen op de navolgende voorwaarden 1°. De nieuwe aandeelen vóór aandeelhouders krachtens hunne preferentie beschik baar te stellen voor 170 en voor vrije inschrijvers voor 185%. 2°. De stortingen te dóen plaats hebben op 30 December 1915 en indien ze eerder plaats vinden, daarover 5 rente te vergoeden. 3°. De nieuwe aandeelen niet te doen deelen in de winst van 1915. De vraag naar aandeelen was zeer groot. In het geheel werd ingeschreven voor 762 aandeelen 1000.—. Het agio ad 70.060.werd in het reservefonds gestort. Het geplaatste aandeelenkapitaal is dientengevolge gebracht op 3.500.000. De verplichte storting bedraagt 20 Van de aandeelen zijn 96 volgestort. 8

Jaarverslagen Nederlandsche Hypotheekbank | 1915 | | pagina 10