komen. Daardoor is op den rentestand ook van particuliere beleenmgen een voor den landbouw heilzame druk uitgeoefend. De hypotheekbanken toch hebben door de uitgifte van hare pandbrieven de gelegenheid geopend om allerlei bedragen, ook kleine, rentegevend te beleggen met groote zekerheid. Doordat de uitgegeven pandbrieven verhan delbaar zijn, kunnen ook die sommen daarin worden belegd, welke wel met vandaag of morgen weer benoodigd zijn voor ander doel dergehjke gelden toch behooren in depositobanken te worden gebracht of in spaarbanken maar welke na geruimen tijd wellicht voor aankoop van land, uitbreiding of verbouwing van huizen, aanschaffing van machines of gereedschappen, beschikbaar worden gehouden. Dergelijke sommen kunnen thans gemakkelijk worden belegd in pandbrieven, waarvan het bedrag ten slotte de verleening van grondcrediet ten goede komt. Het is niet na te gaan, welk bedrag daardoor aan de kapitaalmarkt ten behoeve van hypothecaire leeningen meer ten goede komt dan anders het geval zou zijn geweest. Dat het een belangrijke som uitmaakt,' is waar- schijnlijk. Wie bekend is met de gewone clientèle der hypotheekbanken, voorzoover betreft den aankoop van pandbrieven, weet dat daaronder velen zijn, die telkens betrekkelijk geringe bedragen hebben te beleggen, welke misschien anders in binnenlandsche of buitenlandsche staatsfondsen, of wel in fondsen van geheel anderen aard zouden zijn geplaatst, maar die nu mede werken om kapitaal aan het grondcrediet in het eigen land toe te voeren. De economische voordeelen die het bestaan en de algemeene verspreiding van hypotheekbanken aanbieden, schijnen dus voor den landbouw gelegen hierin 1°. de zekerheid dat steeds op goed onderpand hypotheek tegen de koersen van den dag van kapitaal op langen termijn, welke koersen verband houden N met dien der pandbrieven is te verkrijgen. 2°. de gelegenheid tot het bekomen van leeningen op langen termijn, onopzegbaar van de zijde van den geldschieter en aflosbaar met kleine, van te voren overeengekomen jaarlijksche bedragen. Het eerste voordeel is daarom van zooveel waarde, daar in normale om standigheden bij de voorbereiding van ontginningen, of den aankoop of ver betering van landerijen ieder een vasten grondslag voor zijne berekeningen heeft. De onzekerheid van vroegere tijden of, indien de geheele opzet der onderneming ook deugdelijk is, toch het benoodigde kapitaal wel zou worden gevonden, is verdwenen. In verband met het tweede voordeel, is het van belang na te gaan of de voorstellingen, welke men zich aanvankelijk van de hypotheekbanken had ge vormd, dat zij nl. door het stelsel van annuïteitsleeningen een geheelen omkeer 39

Jaarverslagen Nederlandsche Hypotheekbank | 1915 | | pagina 100