Aan Heeren Commissarissen der Nederlandsche Hypotheekbank te Veendam. 1 I JER voldoening aan het voorschrift van art. 39 der Statuten hebben wij de eer U A hierbij aan te bieden het verslag behelzende de verrichtingen onzer Vennootschap over het afgeloopen boekjaar, vergezeld van de balans en winst- en verliesrekening met toelichting. In de eerste zeven maanden van het afgeloopen jaar was de afzet van pandbrieven zeer bevredigend. De verkoop beliep niet minder dan 2.028.750.waartegenover een inkoop stond van ƒ1.118.750.— en een vooruitgang van ƒ910.000De kapitaal markt bleek gaandeweg ruimer te worden, zoodat wij gunstige verwachtingen van het tweede halfjaar konden koesterenstijging van de koersen der pandbrieven werd waarschijnlijk geacht, terwijl voldoende gelegenheid bestond de gelden op hypotheek uit te zetten. De in het begin van Augustus ingetreden oorlogstoestand heeft daarin groote ver andering gebracht. De werkzaamheden moesten worden gestaaktslechts reeds toegezegde geldleeningen werden afgesloten, pandbrieven werden niet meer verkocht en, na aan zienlijke inkoopen in de laatste dagen van Juli, geen pandbrieven in aanmerkelijke bedragen meer ingekocht. Slechts daar waar ons bleek dat weigering vein inkoop voor den houder van pandbrieven moeilijkheden zou meebrengenwerd de inkoop tot matige bedragen voortgezet, in de maanden Augustus en September tot een totaal bedrag van 36.200.-. In de eerste helft van September vestigde zich bij ons de overtuiging dat met de beleening van vast goed mits met groote vobrzichtigheid ten aanzien van de keuze der onderpanden en der debiteuren -weer kon worden aangevangen en ook in het belang van de hervatting van zaken in het algemeen weer moest worden begonnen. Den 15 September hadden wij de eer U onze meening schriftelijk uiteen te zetten. In een vergadering van commissarissen en directie op 5 October werd besloten tot de uitgifte van 5 pandbrieven over te gaande koersen van verkoop der 41/2 4 en 3V2 hi verband met de buitengewone omstandigheden 5 °/o te verlagen en den inkoop regelmatig te hervatten. Deze maatregelen hebben een gunstig gevolg gehad. Van 5 October af werd weder een belangrijke afeet van pandbrieven verkregen, zoodat van 1 Augustus tot 31 December in totaal ƒ690.050..werd verkocht. Daardoor kon ook ten gerieve van de houders van pandbrieven krachtig worden voortgegaan met den inkoop, welke in hetzelfde tijdperk beliep 257.550.terwijl de vooruitgang in dat tijdperk was 432.500.makende met die in de eerste 7 maanden van het jaar een totaal van ƒ1.342.500.—, slechts weinig minder dan in het vorige jaar.

Jaarverslagen Nederlandsche Hypotheekbank | 1914 | | pagina 13