Aan Heeren Commissarissen der Nederlandsche Hypotheekbank te Veendam. De uitkomsten van het bedrijf onzer Instelling in het zestiende boekjaar, waar over wij de eer hebben hierbij verslag uit te brengen, zijn bevredigend. Vooral bestaat er reden tot tevredenheidwanneer wij de buitengewone omstandigheden in aanmerking nemen, onder welke de hypotheekbanken in het afgeloopen jaar hebben gewerkt. Het vertrouwen, dat deze instellingen in het algemeen zich gedurende velejaren hebben verworven, werd plotseling geschokt door de gebeurtenissen, die in ieders geheugen liggen en welke met den grondslag, waarop het bedrijf der hypotheekban ken berust, niet het minste hebben uittestaan. Ofschoon weldra aan het licht kwam, dat de prijs der pandbrieven in het algemeen ook zelfs onder de meest ongunstige omstandighedendie men zich denken kantoch nog slechts aan betrekkelijk geringe koersschommelingen onderhevig was, werd de vraag naar de pandbrieven van alle instellingen beperkter, daarentegen het aanbod aanmerkelijk grooter. Terwijl daardoor de ontwikkeling van zaken zeer werd belemmerdbleek tevens in niet geringe mate de stijging van den rentestand storend te werken. Wel is waar konden, zoowel wat provisie als wat rente betreft, voor te sluiten leeningen gunstige voorwaarden worden bedongen, maar de omvang van zaken bleef geringer dan vorige jaren. Toch blijft de behaalde winst slechts weinig beneden die van het zeer gunstige vorige jaar en laat na belangrijke afschrijving een ruime uitkeering aan aandeelhou ders toe. Het kan wellicht van beteekenis worden voor het bedrijf der hypotheekbanken dat het bestuur der Rijkspostspaarbank genegen blijkt om een deel der gelden van deze groote instelling in pandbrieven te beleggen van die bankendie aan zekere door haar gestelde voorwaarden voldoen. Deze voorwaardenwaaraan wij ten volle voldoen kunnen, zijn door ons aangenomen. Mede in verband daarmede komen ons enkele wijzigingen en aanvullingen van de statuten gewenscht voor, die in de eerste algemeene vergadering aan de orde kunnen worden gesteld. Kapitaal. Yan de aandeelen zijn negen volgestort. De rentevergoeding over het onverplicht gestorte bedraagt 4 procent.

Jaarverslagen Nederlandsche Hypotheekbank | 1906 | | pagina 11