Aan Heeren Commissarissen der Nederlandsohe Hypotheekbank te Veendam. Overeenkomstig art. 39 der Statuten U verslag uitbrengende over den toestand van onze Vennootschap aan het einde van het veertiende boekjaar en over de ver richtingen van de Bank in het afgeloopen jaar, kunnen wij U mededeelen, dat zeer goede resultaten zijn verkregen en de behaalde winst die van het vorige boekjaar aanmerkelijk overtreft. Dit is ons te aangenamer, omdat in den aanvang van het jaar de vooruitzichten niet rooskleurig waren. Zooals wij reeds in ons vorig jaarverslag vermeldden was de markt voor pandbrieven sedert het midden van 1903 aanzienlijk minder ruim ge worden zoodat te vreezen stond een geringe vermeerdering van de pandbrievenuitgifte. Gelukkig trad gaandeweg beterschap in, zoodat ten slotte het bedrag dat op hypo theek kon worden uitgezet ten naasten bij zoo groot was als in 1903, terwijl de voorwaarden, die gesteld konden worden, gunstiger voorjde Bank waren, hetgeen zich èn in de winst èn in het gemiddeld rentecijfer der uitstaande leeningen weer spiegelt. Een ruime uitkeering aan aandeelhouders is dus ook dit jaar mogelijk. Kapitaal. Zooals reeds in het vorige jaarverslag is medegedeeld, maakte de heilzame bepaling onzer statuten dat het gezamenlijk bedrag der uitstaande pand brieven het tienvoud van het geplaatst maatschappelijk kapitaal niet mag overschrij den in het midden des jaars de uitgifte van de resteerende 500 aandeelen 1000 noodigwaardoor het geplaatst maatschappelijk kapitaal steeg tot f 2.000.000. Ook nu werden door U de voorwaarden vastgesteld voor de uitgifte, rekening houdende met de daaromtrent bestaande statutaire bepalingen. De storting werd weder gesteld op 20 °/0de koers van uitgifte op 165 terwijl de storting werd opgevraagd per 1 Juli en bepaald werd, dat de nieuwe aan deelen slechts over het halve jaar voor dividend zouden mede rekenen. De vraag naar aandeelen was zeer overvloedig, zooals ons ook hieruit bleek, dat na het sluiten der emissie aandeelen tot 175 185 werden verhandeld. Het agio ad 65000.— werd in het reservefonds gestort. 2

Jaarverslagen Nederlandsche Hypotheekbank | 1904 | | pagina 7