VERSLAG van de Commissie den 18 f/Pèi 1895 door Pandbrief houders benoemd in de Al gem ebne Vergadering der ffaamlooze Vennootschap: „fjederlaridsche Hypotheekbank'' gevestigd te Veen dam. (Art. 3?2e al. der Statuten.) Ondergeteekenden, benoemd door pandbriefhouders in de algemeen« vergadering van 18 Mei 1895, hebben gemeend, dat het hun voornaamste taak was, de wijze van beheer der Bank te controleerenimmersis den aandeelhouders vooral een ruim dividend welgevallig, pandbriefhouders hebben meer uitsluitend belang bij een zorg vuldig beheer en voorzichtigheid bij het uitzetten der gelden. Zeer aangenaam is het hun, om - na een langdurig onderhoud met Heeren Directeuren en na inzage genomen te hebben van het hypothekenregister, waarvan zij in het bijzonder eenige posten, die zij door plaatselijke bekendheid beter konden beoordeelennader hebben onderzocht - te kunnen verklarendat huns inziens bij het geven van geld op hypotheek zeer voorzichtig gewerkt wordt en er, behalve natuurlijk op ruime overwaarde, bijzonder gelet wordt, zoowel op de moraliteit van den aanvrager, als op de ligging der onderpanden. Zoo bijvoorbeeld zijn bestuurderen huiverig gelden te verstrekken op onge bouwde eigendommen gelegen in streken waar volgens de meening van deskundigen de grond door irrationeele cultuur wordt uitgeput en eveneens op panden gelegen in de nieuw te scheppen buurten van de groote steden, met het oog op de zeer veran derlijke waarde van dergelijke panden, aangezien er dikwijls te weinig rekening gehouden wordt met de mogelijkheid, dat de vermeerdering van woningen die der bevolking te eeniger tijd zal overtreffen, wat' natuurlijk een enorme waardevermin dering ten gevolge zou hebben. Getrouw aan hun oorspronkelijk plan, beijveren Heeren Directeuren zich verder in het afsluiten van vele kleine postenwaardoor de risico meer verdeeld en tevens geringer wordt, daar als regel kan worden aangenomen, dat in tijden van achter uitgang kleine panden een meer standvastige waarde bezitten dan groote.

Jaarverslagen Nederlandsche Hypotheekbank | 1895 | | pagina 11