Wij hebben echter bezwaar tegen de centralistische methodiek waardoor te weinig rekening wordt gehouden met de evolutie die in de bouwwereld in het algemeen en ook in de traditionele bouw aan de gang is en waarvan meer voorbeelden aanwezig zijn. De centralistische aanpak houdt verder het gevaar in, dat te weinig de werkelijkheid wordt onderkend, de ontplooiing van zelfstandige krachten wordt belemmerd en de produktie- en capaciteitsvergroting tot gevolg zullen hebben, dat onvoldoende rekening gehouden wordt met de behoefte aan variatie. ONTWIKKELING In het verslagjaar werd een aanvang gemaakt met de bouw van 117 flats en 15 garages te Amsterdam en 38 flats en 4 winkels te Apeldoorn. Voortgang vond de bouw van 89 huurflats en 70 garages te Utrecht en voltooid werden 80 flats te Leidschendam, waar van 40 flats werden verkocht. In combinatie met derden werd begonnen aan een complex kantoren en flats te Vlaar- dingen en een 60-tal eengezinswoningen voor verkoop elders in het land. In het kader van de reeds vorig jaar genoemde interesse voor stichting c.q. exploitatie van grotere winkelcomplexen is Rijksgoedkeuring aangevraagd voor een winkelcentrum, bevattende een 20-tal winkels, een supermarkt, café-restaurant met hotelaccommodatie en ruim 70 woningen te Cuyk en een winkelcomplex in de omgeving van Alkmaar, terwijl in de loop van 1964 nog voor verscheidene winkelprojecten Rijksgoedkeuring zal worden aangevraagd. Behalve voor de hierboven genoemde winkelprojecten werd ook Rijksgoedkeuring aangevraagd voor een kantoorgebouw in 9 lagen aan de Groot- Hertoginnelaan te 's-Gravenhage, 162 flats en 51 eengezinswoningen te 's-Hertogenbosch en in combinatie met anderen voor 84 flats en 6 winkels te Leidschendam en ruim 200 woningen in Zeeland. In voorbereiding zijn nog verscheidene kantoorgebouwen, winkelprojecten en flatgebouwen, waarbij tevens verdere spreiding van ons bezit wordt nagestreefd met name in de noordelijke provincies, in het midden des lands en in Limburg. Tenslotte moge, na de uitvoerige publikaties in de pers hierover, gememoreerd worden het in 1963 door Esso Nederland N.V. en onze maatschappij genomen besluit, om te zamen een exploitatie-maatschappij op te richten, waarin elk van beide maatschappijen voor 50°/o zal participeren met het doel projecten tot stand te brengen, waarin zowel kantoren, winkels of flats zijn opgenomen als garages en verkoopstations voor aardolie- produkten. De akte van oprichting van de gezamenlijke maatschappij, met een maatschappelijk kapitaal van 10.000.000,zal wellicht nog in het eerste kwartaal van 1964 worden gepasseerd. Inmiddels is op 22 oktober 1963 door het slaan van de eerste paal door de Burgemeester van Schiedam een aanvang gemaakt met een gebouw aan het Stations plein aldaar, bestaande uit showroom, service-station, parkeergarage en 8 kantoorver- diepingen. Andere projecten in het kader van deze samenwerking zijn reeds in ontwikkeling. 8

Jaarverslagen Gemeenschappelijk Eigendom | 1963 | | pagina 10