overschot, het dalende overheidstekort, de toenemende besparingen en de nauwelijks gestegen investeringen, creëerden het kader waarbinnen een daling van de rente in de lijn der verwachtingen lag. Daarentegen zorgden de appreciatie van de dollar en de grillige rentebewegingen in de Verenigde Staten gedurende de eerste helft van 1984 voor een stijgende rente op de kapitaalmarkt. Eerst toen een renteomslag in de Verenigde Staten doorzette, kon de kapitaalmarktrente in korte tijd dalen tot onder het niveau van ultimo 1983. Op de geldmarkt is ondanks de zeer grote tekorten die incidenteel optraden, sprake geweest van een relatief stabiel beeld, hetgeen is toe te schrijven aan de interventies van De Nederlandsche Bank. De ruime belangstelling voor belegging in vastrentende guldenswaarden in het algemeen, alsmede een verder herstel van het vertrouwen in de FGH, hebben ertoe geleid, dat de positieve trend waarmede 1983 werd afgesloten, in 1984 versterkt werd voorgezet. In totaal werd voor een bedrag van circa 750 mln aan lange middelen aangetrokken, o.a. door: - plaatsing van pandbrieven en pandbriefbiljetten, tot een bedrag van 381 mln (1983: 192 mln); - emissie van 50 mln 81/4% Eurogulden notes 1984-1989; - emissie op de openbare kapitaalmarkt in Zwitserland voor een bedrag groot Zwfr. 110 mln, rente 53/4%, 1984-85/92. Ook in de toekomst zullen internationale financieringstransacties onderdeel uitmaken van het aantrekken van middelen; zulks enerzijds in samenhang met onze groeiende internationale activiteiten en anderzijds ter bevordering van een optimale financiering van onze activa. Hierbij zullen wij onze plaatsingscapaciteit versterken door een verdere differen tiatie van ons in guldens luidend productenpakket. Onze diversificaties zijn actief op een aantal nauw aan het kernbedrijf jj geliëerde terreinen. Het betreft hier het bank- en effectenbedrijf N (Van Haften Co), onroerend goed beheer, makelaardij en assurantie bemiddeling (Kok Groep) en woning- en utiliteitsbouw (Gebam). Voor Van Haften was 1984, mede als gevolg van de gunstige ontwikkelingen op de amsterdamse beurs, wederom een zeer succesvol jaar. Met name in de aandelensector kon een sterke groei worden gerealiseerd, terwijl het marktaandeel in de vastrentende sector gehandhaafd bleef. Daarnaast wierpen ook de inspanningen die de afgelopen jaren zijn gepleegd ten behoeve van de verdere uitbouw van de buitenlandse relaties hun vruchten af. Ook bij de Kok Groep is sprake van een doorgaande verbetering van de resultaten. Kok beheert ten behoeve van beleggers in onroerend goed circa 70.000 eenheden (woningen, garages, kantoren etc.), waarvan circa één miljoen m2 bedrijfsruimte. Ter verbetering van de marktpositie op het gebied van commercieel onroerend goed werden specifiek op dit gebied gerichte kantoren geopend in Rotterdam en Den Haag (en per 1 januari 1985 eveneens te Utrecht). Voor een verdere verhoging van de kwaliteit la Ie Diversificaties w 20

Annual Reports FGH Bank | 1984 | | pagina 22