Verslag van de raad van bestuur Inleiding In het verslagjaar verbeterde de algemene economische toestand. Op de nederlandse markt voor vastgoed was de opleving echter beperkt. Zo bleef, ondanks een groot aantal mutaties, de leegstand in de kantoren sector per saldo groot. In de sector bedrijfshallen was daarentegen een duidelijke afname van de leegstand te constateren. De onzekerheden ten aanzien van de inkomensontwikkeling hadden tot gevolg, dat aan- en verkopen van woningen een traag verloop hadden; de daling van de kapitaalmarktrente kon hierin geen verandering brengen. De verbetering van de economische toestand leidde tot een ruimere liquiditeitspositie van het bedrijfsleven, waardoor, mede gezien de geringe investeringsgeneigdheid, de vraag naar bedrijfshypotheken niet groot was. In de sector van de woninghypotheken was, zoals uit het voorgaande volgt, de vraag eveneens zwak. Per saldo kwam het er op neer, dat landelijk bezien de activiteiten op de hypotheekmarkt vergeleken met 1983 terugliepen. Gezien deze ontwikkeling zijn wij niet ontevreden over het bedrag aan gesloten leningen in het binnenlandse bedrijf van 666 mln tegenover 605 mln in 1983. Het terugkerende vertrouwen in onze economie, van welk vertrouwen ook de meeste prognoses voor 1985 blijk geven, zal naar onze mening uiteindelijk ook tot een opleving op de nederlandse vastgoedmarkt leiden, met op den duur aantrekkende prijzen. Dit laatste vooral in die sectoren waar de marktwaarde beneden de huidige stichtingskosten ligt. De samenwerking met de Rijkspostspaarbank ontwikkelt zich naar wens. De wetswijziging nodig om haar in staat te stellen het belang van 5% uit te breiden tot 33V3% is inmiddels door de Tweede Kamer goedgekeurd. Onze brutowinst bleef goed op peil (1984: 67,6 mln; 1983: 63,4 mln). Ondanks het feit dat er een duidelijke verbetering valt te constateren in de nakoming door onze cliënten van hun rente- en aflossingsverplichtingen, achten wij het ter verdere versterking van onze risicobuffer noodzakelijk wederom een bedrag ad 60 mln aan de VAR toe te voegen. Als nettowinst resulteert een bedrag van 5,1 mln. Wij stellen aandeelhouders voor dit bedrag geheel toe te voegen aan de algemene reserve. Actieve financiering Hierboven vermeldden wij reeds dat wij onze positie op de markt goed konden handhaven. Wij zijn daardoor gesterkt in de overtuiging dat ons beleid, ons te richten op leningen waarvoor een hoge graad van specialisatie nodig is, juist is. De FGH Deposito Hypotheek ontwikkelt zich gunstig; in 1984 bestond ongeveer 10% van de acceptaties uit depositohypotheken. In het komende jaar zullen wij wederom de nodige aandacht besteden aan verbetering van onze specialistische producten, waarbij financiering via speciale lease-vormen een hoge prioriteit zal hebben. Verder zal de intensivering van ons marktcontact via tussenpersonen een belangrijk aandachtspunt zijn. In dit verband werd besloten alle met de offertes samenhangende handelingen op ons hoofdkantoor te concentreren en de op acquisitie gerichte contacten te verzorgen vanuit kantoren te Amsterdam, Eindhoven, 's-Gravenhage, Utrecht en Zwolle. 17

Annual Reports FGH Bank | 1984 | | pagina 19