Directieverslag afgelopen jaren is in 2001 fors afgeremd. Het consumenten vertrouwen is gedaald, maar de werkloosheid bleef laag, wat een gunstige uitwerking had op de koopbereidheid en op het niveau van de bestedingen. Op de retailmarkt was op de beste Al-locaties sprake van een ware strijd om ruimte en als gevolg daarvan sterk stijgende prijzen. In 2001 is er meer rust gekomen op de markt en hebben de prijzen zich op een hoger evenwichtsniveau kunnen stabiliseren. Vooral de winkeliers in de kleinere wijkwinkelcentra en de aanloop- routes van de stadscentra zullen de komende jaren moeten bewijzen of ze kunnen overleven bij een lagere groei van de bestedingen. De invoering van de euro zal een verdere internationahsering in Europa stimuleren. Dit zal - na de huidige verruiming van het aanbod - op lange termijn leiden tot een verdere toename van de toetreding van buitenlandse ketens en de huurprijsniveaus op Al-locaties. De huurprijs niveaus zijn de afgelopen jaren ook in minder aantrekkehjke steden op Al-locaties gestegen. Op deze locaties verwachten wij een lichte correctie van de prijzen. BED RUFS RUIMTE MARKT De verzadiging van de bedrijfsruimtemarkt in 2000 heeft zich in 2001 verder doorgezet. Door de internationale economische teruggang zijn de industriële productie, de investeringen en de groei van de export in Nederland gedaald. Daarnaast zijn voorraden van bedrijven in 2001 sterk teruggedrongen. Het gevolg is een verslechtering van de situatie in de transportsector en een verminderde behoefte aan opslagruimte. In de bestaande voorraad is de leegstand het afgelopen jaar dan ook toegenomen. Dit aanbod is in veel gevallen slecht te verhuren en herontwikkeling is op vele plaatsen noodzakelijk, met name op de oudere bedrijven terreinen. Met de toenemende hoogwaardigheid van de activiteiten zal de kwaliteit van bedrijfsruimte verder stijgen en de grenzen met kantoorruimte verder vervagen. De toenemende schaarste en daarmee stijging van de prijzen van grond en de hoge kosten van herontwikkeling zullen de huurprijzen opstuwen. Voor het jaar 2002 zal de focus bij bedrijven echter meer liggen op herstructurering en kosten reductie, waardoor uitbreidingen en verhuizingen worden uitgesteld. De huurprijzen zullen hierdoor stabiel blijven. BELEGGINGSMARKT De gestegen rendementen weerspiegelen de afwachtende houding van vastgoedbeleggers en de toegenomen onzekerheid omtrent de nabije toekomst. De enorme buitenlandse investeringen in Nederlands vastgoed in de afgelopen jaren betreft in de regel geen beleggers met vluchtig kapitaal, maar beleggers met een lange termijn horizon. FGH Bank verwacht dat de rendementen in 2002 verder onder opwaartse druk zullen staan. De renteniveaus zijn laag en deze zullen, zo is onze verwachting, niet structureel stijgen. Kansen op cashflowproblemen worden hierdoor verkleind. VASTGOEDFINANCIERING In 2001 is een einde gekomen aan de voortdurende stijging van de huurprijzen voor commercieel onroerend goed. Veel (potentiële) huurders hebben hun huisvestingsplannen uitgesteld of zelfs geschrapt. Dit heeft tot direct gevolg gehad dat projecten, die reeds Zover in de pijplijn zaten dat zij niet meer gestopt konden worden, meer en meer geconfronteerd worden met (gedeeltelijke) leegstand. Hierdoor is de verhuurmarkt weer meer een vraagmarkt geworden in plaats van de aanbodmarkt van de afgelopen jaren. Op de midden lange termijn zal dit tot gevolg hebben dat de nieuwbouw projecten door aantrekkehjke huuraanbiedingen verhuurd zullen worden ten koste van oudere projecten op minder goede locaties. Ten gevolge van de verkrapping van de markt en veranderde risico's, is het animo bij concurrenten om financieringen op vastgoedprojecten te verstrekken afgenomen. Hierdoor werden wij in staat gesteld om toch onze forse productie- doelstellingen te bereiken en om de neergaande lijn van gerealiseerde marges om te buigen naar een lichte stijging. We verwachten dat deze trend zich in 2002 verder zal voort- zqtten, mede door FGH's ver doorgevoerde deconcentratie en marktkennis, kunnen we de relatie binnen haar regio optimaal van dienst zijn. In het relatiemanagement van FGH Bank hebben ook dit jaar helaas mutaties plaatsgevonden. Wij zijn verheugd dat het ons is gelukt hier adequaat op te reageren, en kwalitatief hoogwaardige invulling aan de vacatures te geven. In 2001 hebben we ons netwerk van vastgoedsociëteiten verder uitgebreid met de Amsterdamse Vastgoedsociëteit en de Gooische Vastgoedsociëteit. Daarnaast is er een landelijke overkoepelende stichting vastgoedsociëteiten opgericht, de Stichting Nederlandse Vastgoedsociëteiten, om de uitwisseling tussen de diverse sociëteiten verder te stimuleren. In het jaar 2001 zijn de aanpassingen van de interne processen afgerond en ingevoerd. Naast de eerdergenoemde markt situatie, hebben deze aanpassingen er mede toe geleid dat

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 2001 | | pagina 10