Directieverslag JAAR VAN VERANDERINGEN Het millenniumjaar was voor FGH Bank opnieuw een jaar van veranderingen. In organisatorisch opzicht is veel werk verzet om de beweging 'van financier naar dienstverlener' gestalte te geven. Daarnaast is de ondernemingsstrategie voor de 21' eeuw met diverse plannen vormgegeven en is een begin gemaakt met de uitwerking en de implementatie daarvan. Deze zal naar verwachting in 2001 worden afgerond. FGH Bank zal dan omgevormd zijn tot een nog meer markt en klantgerichte organisatie. Graag spreken wij aan het begin van dit verslag onze dank en waardering uit voor de enorme inzet waarmee onze medewerkers meebouwen aan de nieuwe koers van FGH Bank. RESULTATEN Het nettoresultaat over 2000 bedroeg 36,3 miljoen, waarmee het resultaat van 34,6 miljoen in het succesvolle jaar 1999 met 1,7 miljoen werd overtroffen. De toename van het resultaat wordt in belangrijke mate veroorzaakt door lagere overige lasten. Dit als gevolg van de verminderde toevoeging aan de voorziening voor strategische heroriëntatie. Werd voor deze voorziening in 1999 nog een last van 7,2 miljoen verantwoord, in 2000 viel 0,7 miljoen vrij. Tegenover dit positieve effect op het resultaat staat een afname van de overige baten met 3,6 miljoen, voornamelijk veroorzaakt doordat in 2000 sprake was van minder eenmalige opbrengsten dan over het verslagjaar 1999. De rentebaten en commissie-ontvangsten als gevolg van de groei van de nettoportefeuille namen in 2000 toe met 33 miljoen. Het rentesaldo nam ten opzichte van 1999 echter af met 1 miljoen. Belangrijkste oorzaken daarvan zijn de steeds krapper wordende verkoopmarges en de hogere tarieven op de geld- en kapitaalmarkt. De beheerskosten namen ten opzichte van 1999 met 0,6 miljoen toe, duidelijk minder dan in 1999 toen de stijging 1,3 miljoen bedroeg. Naast een kleinere toename van het personeelsbestand was in 2000 sprake van betere beheersing van de overige kosten. Per saldo nam het bedrijfsresultaat voor belasting toe met 3,2 miljoen. De belastingen stegen met 1,5 miljoen. Ondanks de aanhoudend sterke concurrentie, ook vanuit het buitenland, houdt FGH Bank vast aan het uitgangspunt dat niet wordt geconcurreerd op risico, maar op de kracht van de klantrelaties en de kwaliteit van de dienstverlening. Inclusief verlengingen werd in totaal voor ruim 1,5 miljard aan leningen gesloten, tegen 1,7 miljard in 1999. De ten opzichte van 1999 lagere sluiting van nieuwe leningen werd deels gecompenseerd door een kleiner volume aan aflossing: 1,2 miljard tegen 1,3 miljard in 1999. De totale hypothecaire portefeuille nam in het verslagjaar toe met 225 miljoen (ofwel 6%| tot 4,004 miljard. Het Eigen Vermogen, uitgedrukt in een percentage van de naar risico gewogen activa (BIS-ratio|, bedraagt 10,72% (1999: 11,55%). TRENDS IN DE MARKT KANTORENMARKT De kantorenmarkt werd in het jaar 2000 opnieuw getypeerd door schaarste. De aanhoudende economische groei zorgde voor grote vraag. Door het ruimere nieuwbouwaanbod kon aan een groter deel van de vraag worden voldaan. De totale opname heeft in 2000 de twee miljoen vierkante meter overschreden. De vraag concentreert zich op nieuwbouw en wordt specifieker. In de bestaande voorraad neemt het aanbod toe. Het totaalaanbod bevindt zich echter nog altijd onder het frictieniveau. Opvallend is dat in nieuwbouwontwikkelingen de verhuur- transacties in een steeds later stadium gerealiseerd worden. De huurniveaus hebben zich zowel in de grote steden als in de regio goed ontwikkeld. In Amsterdam is sprake van een tophuumiveau van boven de 360,- per m2. In de markt is incidenteel melding gemaakt van huurscores van 450,— per m2 voor kantoorvilla's in Amsterdam-Zuid. Amsterdam vergroot hiermee de afstand ten opzichte van de overige grote steden, waar het tophuumiveau onder de 225,— per m2 blijft. BEDRIJFSRUIMTEMARKT De huurontwikkeling in de bedrijfsruimtemarkt is ook in 2000 positief geweest. Het tophuumiveau heeft zich in de lijn van de voorgaande jaren ontwikkeld en heeft de 75, per m2 bereikt. De uitbreidingsvraag in de bedrijfsruimte markt lijkt na een periode van groei echter een evenwichts- niveau bereikt te hebben. De markt stelt steeds hogere kwaliteitseisen aan bedrijfspanden. Deze hogere eisen vloeien mede voort uit de trend dat huisvesting steeds meer

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 2000 | | pagina 9