wim t de klant beter en sneller te bedienen. FGH VASTGOED EXPERTISE Het afgelopen jaar heeft FGH Vastgoed Expertise haar positie als onafhankelijke en integrale vastgoedadviseur verder uitgebouwd. Er werd een aantal interessante marktpartijen toegevoegd aan het klantenbestand en de advisering van buitenlandse opdrachtgevers liet een duidelijke groei zien. Inspelend op de landelijke spreiding van de opdrachtgevers en hun vastgoed is per 1 januari 2001 een nevenvestiging in Eindhoven geopend. De personele bezetting zal in 2001 worden uitgebreid en de ontzet zal naar verwachting verdubbelen ten opzichte van 2000. TREASURY Op de financiële markten was een aantal duidelijke trends, voornamelijk in de renteontwikkeling, kenmerkend voor het afgelopen jaar. RENTEONTWIKKELING Naast een sterke vervlakking van de yieldcurve liep de Swaprente ten opzichte van de Nederlandse Staatsobligatie- rente sterk uit. Door afnemende risicobereidheid van beleggers, gecombineerd met een groot beroep in de kapitaal markt, stegen de toeslagen op Euribor- en Swaprente. Vanwege genoemde factoren namen de relatieve funding- lasten toe en daalde de mismatchopbrengst. VASTGOEDWAARDERING VASTGOEDMARKTANALYSE De afdelingen Vastgoedwaardering en Vastgoedmarktanalyse zijn in 2000 samengevoegd. Daardoor zijn regionale taxatiekennis en regionale en nationale vastgoedmarkt analyse in één afdeling samengebracht. In het verslagjaar is het in eigen beheer ontwikkelde taxatie- en markt- informatiesysteem MarkTaxis in gebruik genomen. Ervaringsgegevens kunnen hierdoor effectiever worden benut, waardoor de kwaliteit van de adviezen verder wordt verhoogd. Ook is het taxatieproces zelf in de loop van het verslagjaar geoptimaliseerd. NEDERLANDSE HYPOTHEEKBANK Het jaar 2000 gaf een positief marktbeeid te zien met verder oplopende vastgoedprijzen en een onveranderd hoog transactieniveau in de beleggersmarkt. De samenwerking met het intermediair werd verder versterkt. Het markt segment van deze dochteronderneming - de kleine belegger en de zakelijke eigen gebruiker - kende als voornaamste obstakel de verder toenemende discrepantie tussen koop sommen en op cashflow gebaseerde maximale financierings- hoogte. De goede economische situatie stelde vele klanten in staat met een hogere eigen inbreng toch transacties tot stand te brengen. Een duidelijke toename van renovatie en splitsing van oudere panden in de Randstad is geheel toe te schrijven aan de hogere prijzen voor appartementen in de stedelijke gebieden en de steeds soepelere wijze van vergunning verlening van de plaatselijke overheden. Ook hier is de noodzaak en het nut van het toenemende eigen woningbezit doorgedrongen. Hoewel het jaar 2000 een topproductie kende, is de verwachting dat een verdere toename in het gekozen marktsegment mogelijk is. ONTWIKKELING PASSIEFPORTEFEUILLE De portefeuille opgenomen middelen nam in 2000 toe met 226 miljoen. De aanwending van de toename betrof de actiefportefeuille en uitkering van dividend. Daartegenover stonden ontvangsten uit hoofde van verkoop van ons deel in de vennootschap Verenigd Onroerendgoed Vermogen B.V. De op de kapitaalmarkt verkregen middelen stegen met 967 miljoen, zijnde het saldo van 1.157 miljoen aan nieuwe sluitingen en 190 miljoen aflossingen. In de post nieuwe sluitingen is een achtergestelde lening (Tier 2) van 55 miljoen inbegrepen. Het volume van de op de geldmarkt opgenomen middelen daalde per saldo met 741 miljoen. MEDEWERKERS EN ORGANISATIE MEDEWERKERS Eind december 1999 waren er bij de groep 179 medewerkers in dienst. Hoewel in de loop van het jaar sprake was van een duidelijke toename, is door niet-ingevulde vacatures en vervallen functies het jaar geëindigd met een totaal van 181. In fte's vertaalt zich dit tot 176,6. De krappe arbeidsmarkt dwingt ons om steeds meer aandacht te schenken aan het ontwikkelen van onze medewerkers. Employability van de medewerkers vraagt dan ook om een andere wijze van beoordelen en carrièreplanning en het evenwicht bepalen tussen organisatiedoelstellingen en doel stellingen van de individuele medewerker. Enerzijds maakt investeren in onze medewerkers hen mobieler op de arbeids markt, anderzijds maakt het een organisatie ook aantrekkelijk voor medewerkers om te komen en te blijven werken.

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 2000 | | pagina 11