8 als marketingtool voor bedrijven wordt gezien. Ingegeven door gebrek aan aanbod en betere autobereikbaarheid is op veel bedrijventerreinen sprake van 'verkantorisering'. De schaalvergroting in de distributiecentra zet verder door. De parkeerproblematiek op de bedrijventerreinen wordt groter,- huurders zijn sneller geneigd om separaat te betalen voor eigen parkeerplaatsen. Parkeergarages en betaald parkeren zouden wel eens regel kunnen gaan worden op de bedrijventerreinen. WINKELMARKT Gelijk met de reeds jaren voortdurende, bovengemiddelde toename van de consumptieve bestedingen zijn ook de tophuren in de winkelmarkt sterk gestegen. Op toplocaties worden in enkele gevallen huren gerealiseerd van om en nabij de 1.580,— per m2. Buitenlandse ketens zijn bereid zwaar te investeren in 'Flagshipstores' (verkooppunt van een winkelketen met meerdere functies) op de beste locaties. Daarnaast hebben retailers de overnamesommen in de betere winkelstraten opvallend zien stijgen. Op de goede winkel- locaties is geen leegstand te constateren. De verkoopomzet via internet blijft vooralsnog beperkt. De meningen zijn eenduidig dat internetverkopen een belangrijkere rol zullen gaan spelen. De groeiverwachting is spectaculair. Vandaar dat e-commerce in bepaalde detail- handelbranches zeker gevolgen zal hebben voor de ruimtevraag. VASTGOEDBELEGG INGEN In totaal is in 2000 door institutionele beleggers een bedrag van 3,45 miljard geïnvesteerd in Nederlands vastgoed. Niet eerder werd er in Nederland voor zo'n bedrag in vastgoed geïnvesteerd. Dit houdt een verbetering van het record uit 1999 in, toen in totaal 3,30 miljard werd belegd. Vanaf 1994 is er elk jaar sprake van een stijging van het investeringsbedrag ten opzichte van het voorgaande jaar. De internationalisering van de vastgoedmarkt zet zich, getuige de afname van de investeringen door buitenlandse beleggers met 320 miljoen, minder sterk voort. De belastingherziening in 2001 en de dalende aanvangs- rendementen in de afgelopen jaren, in combinatie met nieuwe investeringslanden én herstel van de thuismarkten, zijn hier debet aan. Het waren in 2000 met name de Nederlandse pensioenfondsen en verzekeraars die actief waren en een groot aantal acquisities pleegden. In totaal werd in 2000 door Nederlandse professionele beleggers voor 2,27 miljard aan nieuw vervaardigd commercieel vastgoed aangekocht. Dit is een flinke toename ten opzichte van vorig jaar en tevens een absoluut record. De rendementen bevinden zich historisch gezien op een uiterst laag niveau van 5,75% voor de toplocaties in de Randstad. Sinds enkele jaren is de rendements- en huurprijsontwikkeling in Amsterdam substantieel afwijkend ten opzichte van de overige locaties in de Randstad. De laagste nettoaanvangsrendementen in Amsterdam voor kantoren bedragen ongeveer 5,5%, voor bedrijfsgebouwen ongeveer 7,0% en voor winkels slechts 5,25%. Kennelijk zijn de verwachtingen ten aanzien van de toekomstige waarde- en huurprijsontwikkeling voor Amsterdam positiever dan voor de rest van de Randstad. VASTGOEDFIN ANCIERING De huren van commercieel vastgoed stegen in 2000 opnieuw sterker dan de inflatie. Er is in veel grote en middelgrote steden nog steeds sprake van een tekort aan kantoorruimtes en een krapte aan beleggingspanden. Omdat de marktgroei al jaren aanhoudt, wordt door projectontwikkelaars en beleggers frequenter op dit scenario geanticipeerd. Er wordt meer op risico gebouwd dan in het verleden. Naast tekorten is in sommige regio's lokaal sprake van dreigende verzadiging van de markt aangaande aantallen meters vloeroppervlak. Daarnaast heeft de markt ook in de afgelopen twaalf maanden nog meer financieringspartijen aangetrokken. Dit leidde tot verder krimpende marges. Ondanks deze moeilijke marktomstandigheden en de inspanningen die zijn verricht om de interne processen aan te passen, heeft FGH Bank de doelstellingen in 2000 gerealiseerd. Het evenwicht tussen rendement en risico kon worden behouden, de positie als de Vastgoedbank van Nederland is versterkt. Door een wijziging in de verkoop organisatie en de groeiende samenwerking tussen FGH Bank en FGH Vastgoed Expertise, is de commerciële slagkracht van de organisatie vergroot. De combinatie van lokale kennis, beschikbaarheid van een landelijk netwerk van negen kantoren en de toegang tot databanken van zowel FGH Bank zelf als die van de wereldwijd verspreide HypoVereinsbank, levert bij de dienstverlening een aanmerkelijke toegevoegde waarde. Wij willen deze kracht in de toekomst nog beter benutten. Per januari 2001 zijn twee regiodirecteuren benoemd, die uitsluitend de verkoop in hun regio sturen. Doel daarvan is

FGH | 2000 | | pagina 10