vorderingen' 2,2 miljoen lager zijn dan in 1998, toen deze nog 4,2 miljoen bedroeg. De voor de strategische heroriëntatie en verdere investeringen op het ICT-vlak noodzakelijke kosten en voorzieningen, leidden tot een aanmerkelijk hogere post 'Overige bedrijfslasten'. Tegenover deze meerlast staan, eveneens aanmerkelijk, hogere 'Overige baten'. Deze zijn terug te voeren op vrijval van in het verleden getroffen voorzieningen en ontvangsten van in het verleden afgeboekte vorderingen. Per saldo leidde dit ten opzichte van 1998 tot een hogere bate van 1,1 miljoen in 1999. Het hogere bedrijfsresultaat had een stijging van de belastingen met 1,0 miljoen tot gevolg. De hypothecaire portefeuille nam in het verslagjaar met 13,5% toe tot 3,777 miljard, een geringere toename dan in 1998, toen de portefeuillegroei nog 20% bedroeg. Naast een hoger niveau van aflossingen, ligt hieraan ook de stringent toegepaste risicopolitiek van de bank ten grondslag. Ondanks de aanhoudend sterke concurrentie, ook vanuit het buitenland, houdt FGH Bank vast aan het prudente uitgangspunt niet te willen concurreren op risico, maar op de kracht van onze klantrelaties en de kwaliteit van onze dienstverlening. Het Eigen Vermogen uitgedrukt in een percentage van de naar risico gewogen activa (BIS-ratio) bedraagt 11,55% (1998: 12,14%). TREASURY De portefeuille opgenomen middelen nam in 1999 toe met 449 miljoen van 6 2.961 tot 3.410 miljoen. Van deze toename werd 289 miljoen gerealiseerd in de vastrentende en 160 miljoen in de variabel rentende portefeuille. De introductie van de euro en de daarmee samenhangende vervaging van de landsgrenzen hadden tot gevolg dat het overgrote deel van de kapitaalmarkt- transacties met buitenlandse investeerders werd afgesloten. FGH Bank beweegt zich meer dan voorheen op de geld en kapitaalmarkten. De betekenis van de treasury- activiteiten zal de komende jaren naar verwachting verder toenemen. Zo zullen wij in het eerste kwartaal van 2000 een Debt Issuance Programme starten. Onder dit programma zullen zowel public-issues als private-placements gerealiseerd worden. PERSONELE EN ALGEMENE ZAKEN De competitieve meerwaarde van onze organisatie moet hoe langer hoe meer worden gezocht in onze medewerkers die daarin de kritische succesfactor zijn. Het bieden van een stimulerende omgeving waarin medewerkers zich optimaal kunnen ontplooien, heeft een directe en positieve uitwerking op de kwaliteit die wij binnen onze onderneming aan onze klanten kunnen bieden. Het stimuleren en begeleiden van dit constante ontwikkelings proces vormt ons inziens één van de belangrijkste uitdagingen voor het management in de 21c eeuw. Dit vereist een actieve en integrale benadering van human- resourcesmanagement en de nodige aandacht voor de stijl van leidinggeven en interne communicatie. In 1999 ondervonden wij heviger dan voorheen de gevolgen van de voor werkgevers krappe arbeidsmarkt. Dit heeft enerzijds geleid tot een duidelijke verhoging van de kosten van werving en selectie. Daarnaast was er een werkdrukverhogend effect, doordat een aantal onbezette posities meer of minder langdurig door collega's moest worden waargenomen. Vacatures bleven gemiddeld langer onvervuld. Aan het einde van 1999 bedroeg het personeels bestand, uitzendkrachten uitgezonderd, 179 medewerkers, waarvan 48 vrouwen en 131 mannen. Met de invoering van de Arbeidsomstandighedenwet is bedrijfshulpverlening een wettelijke plicht geworden. Dit betekent ook dat het preventiebeleid zal moeten worden aangescherpt. Daarnaast is uiteraard het adequaat optreden tijdens een bedrijfsongeval of calamiteit van zeer groot belang. Onder de medewerkers vonden wij een groot aantal vrijwilligers bereid deel te nemen in een bedrijfshulp- verleningsorganisatie. Tot het takenpakket behoort het verlenen van eerste hulp, bestrijden van brand, voorkomen van ongevallen en het in noodsituaties alarmeren en evacueren van alle aanwezigen. Om deze taken goed te kunnen uitvoeren, hebben alle bedrijfshulpverleners in mei 1999 een opleiding gevolgd. Op 4 november vond in dit kader een eerste algehele ontruimingsoefening plaats. FGH VASTGOEDPRIJS Om in de voor FGH Bank relevante markten een belangrijke rol te blijven spelen, is het noodzakelijk een visie te hebben op ondernemerschap. Dat is meteen ook de achtergrond van de tweejaarlijkse FGH Vastgoedprijs. Deze in 1989 in het leven geroepen prijs is de afgelopen

Jaarverslagen Friesch-Groningsche Hypotheekbank / FGH Bank | 1999 | | pagina 14